5 európai úti cél, amit idén nyáron inkább ne látogassunk meg 5 európai úti cél, amit idén nyáron inkább ne látogassunk meg
Fotó: Fotó: Arthur Yeti / Unsplash

2024-05-03

  • Drive
  • Úti cél
  • 5 európai úti cél, amit idén nyáron inkább ne látogassunk meg

5 európai úti cél, amit idén nyáron inkább ne látogassunk meg

Európa tele van szebbnél szebb városokkal, és míg ezek az úti célok rengeteg jelentős látnivalóval büszkélkedhetnek, a nagyszámú turistaérkezések miatt bajban is vannak. Ráadásul a tömegek sokak számára könnyedén stresszessé tudják változtatni a várva várt nyaralást. Mutatjuk, mely európai helyszínek tudnának fellélegezni akkor, ha idén nyáron kevesebb utazó látogatná meg őket.

Velence – Olaszország

Velence nehéz helyzetéről sokat lehetett hallani az elmúlt hónapokban: a város legnagyobb problémája, hogy minden évben nagyjából ötször annyi egynapos turista kíváncsi rá, mint amennyien állandóan Velencében élnek – többek között emiatt vezették be az öteurós turistaadó rendszerét is.

Ugyanakkor a kanálisok köré épült Velence számára a klímaváltozás is nehézségeket okoz: könnyen lehet, hogy a város az elkövetkező évtizedekben teljesen elsüllyed az egyre emelkedő tengerszint miatt. Így ha most egy kicsit segíteni szeretnénk Velencén, illetve el szeretnénk kerülni a tömegek okozta stresszt, akkor válasszuk például a szomszédos, szintén kanálisokra épült Trevisót.

Az áprilisban elindult turistaadó miatt készítettünk egy összefoglalót a tudnivalókról: Velencei kisokos: startolt a turistaadó

Fotó: Shutterstock
Amszterdam – Hollandia

A különböző földi örömöket kínáló holland fővárosba minden évben rengeteg turista érkezik, akik viszont gyakran nem tudják betartani saját határaikat. Amszterdam pedig egy jó ideje igyekszik megváltoztatni a nemzetközi imázsát, hogy a turisták ne csak „partifővárosként” ismerjék, hanem igyekezzenek a helyiek perspektívájából megvizsgálni.

Ahogy arra az Explore cikke is felhívja rá a figyelmet, Amszterdamban tavaly több korlátozó intézkedést is bevezettek, melyek többek között megtiltják az autóban alvást, illetve korábbi zárórát rendelnek el a híres kávézókban.

Ezen kívül ráadásul Amszterdam is csatlakozott a turistaadót bevezető úti célokhoz,

ráadásul az egész kontinensen a holland városban kell a legmagasabb összeget fizetniük az utazóknak.

A probléma komolyságát ez is jól ábrázolja: Online ijesztgetéssel próbálják csökkenteni a randalírozást Amszterdamban

Fotó: Shutterstock
Athén – Görögország

Görögország fővárosának is meggyűlt a baja a turistákkal, mindemellett az évről évre egyre magasabb nyári hőmérséklettel is meg kell küzdeniük a városban tartózkodóknak. Persze nem csoda, hogy az ókori emlékművek tömegeinek otthont adó Athénra számos utazó kíváncsi, ám éppen ezért a látogatóknak gyakran óriási sorokra és magasabb árakra kell számítaniuk a csúcsidőszakban.

Az Akropoliszra ráadásul rossz hatással van a turisták tömege, emiatt Görögország kénytelen volt egy napi 20 ezer fős látogatólimitet bevezetni.

Válasszunk Athén helyett a kevésbé frekventált görög szigetek közül: Tömegmentes pihenés? 6 alig ismert görög sziget, ahol garantáltan feltöltődhetsz

Fotó: CoinUp / Getty Images

Barcelona – Spanyolország

Velencéhez hasonlóan Barcelonát is nehéz helyzetbe hozta a nagy érdeklődés. A városban a sok turista miatt odáig fajult a helyzet, hogy le kellett szedni az egyik legnépszerűbb látványossághoz, a Güell Parkhoz közlekedő buszjáratot a Google, illetve az Apple térképeiről.

Emellett Katalónia régiójában tapasztalható aszály miatt a turisták számára egyes helyeken korlátozták a felhasználható víz mennyiségét is – tehát például a strandokon nem lesz lehetőség zuhanyozni, a vízi parkok bezárnak, valamint az autómosást is kereskedelmi célú használatra szorítják vissza.

Alternatívaként felkereshetjük Tarragonát: A történelmi spanyol kikötőváros, ami Barcelona olcsóbb alternatívája lehet

Fotó: Korng Sok / Unsplash
Párizs – Franciaország

Franciaország fővárosa talán az egyik leginkább áhított úti célnak számít egész Európában, a népszerűségnek viszont mindenhol megvan az ára. Párizsnak is egyre több problémát jelent az óriási turistaforgalom; a Louvre például már most is csak korlátozott számban fogad látogatókat, nem beszélve közelgő olimpiáról, melynek hatására egyébként a szállások, illetve a tömegközlekedés árai is jóval megdrágulnak.

Párizst egyébként sokan túlértékelt úti célnak gondolják, és talán éppen ezért is született meg a Párizs-szindróma kifejezés is.

(Forrás: Explore)

Fotó: Shutterstock

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!