4+1 jellegzetes település, amit víz fölé építettek 4+1 jellegzetes település, amit víz fölé építettek
Fotó: Giethoorn, Hollandia – Fotó: Shutterstock

2024-04-29

  • Drive
  • Úti cél
  • 4+1 jellegzetes település, amit víz fölé építettek

4+1 jellegzetes település, amit víz fölé építettek

Minden városnak megvan a maga sajátossága. Legyen szó sziklák tetejére épített falukról, vulkanikus völgyekben húzódó településekről éppen olyan helyekről, ahol az utcák vízből vannak, az egyedi városszerkezetek egyértelműen vonzerőnek számítanak. A legismertebb víziváros az olaszországi Velence, ám létezik még a világon pár olyan úti cél, ahol hasonló módon a víz fölé építkeztek.

Giethoorn – Hollandia 

Hollandiában több olyan várost – így például Amszterdamot – is csatornáiról ismerik fel az utazók, az egyik ilyen település a szó szerint tündérmesébe illő Giethoorn. A falut még a középkorban alapították, mára pedig a buja kertekkel szegélyezett település kész látványossággá nőtte ki magát. A házakat egy csatornarendszer, illetve mintegy 176 híd köti össze egymással – előbbiek a tél során gyakran befagynak, így ilyenkor csónakok helyett korcsolyával közlekednek a helyiek.

Brugge – Belgium

Nemcsak Hollandiában, de Belgiumban is találhatunk jó pár olyan települést, ahol központi szerepet játszik a víz. Az „Észak Velencéje” becenevet viselő Brugge egykor még halászfaluként működött, kereskedelmi jelentőségének fokozódásával viszont a meglévő csatornákat bővíteni kellett annak érdekében, hogy fenn tudják tartani a tempót a növekvő forgalommal. A középkori település ma népszerű úti célnak számít, melynek látványosságait a turistáknak csónakba szállva is van lehetőségük felfedezni.

Ha kedvet kaptunk az utazáshoz: A velünk élő középkor: 5 látnivaló Bruges-ben egy tavaszi városlátogatáshoz

Fort Lauderdale – Egyesült Államok 

Az „Észak Velencéje” után következzen „Amerika Velencéje”: a floridai Fort Lauderdale a 20. század előtt katonai erődítményként működött, a csatornákat érintő városfejlesztési munkálatok csak az 1920-as években kezdődtek meg. A tervekkel az évekig Velencét tanulmányozó Charles G. Rodest bízták meg, akinek sikerült egy hasonló környéket létrehoznia. Ma már nagyjából 500 kilométer hosszú csatornahálózaton közlekednek a hajók és a csónakok.

Szucsou – Kína 

Kína keleti oldalán, a Jangce deltájánál, Sanghaj közelében is létezik egy olyan város, ahol a víz fölött díszelgő házikókat láthatunk. 1794 kilométert felölelő hálózat legrégebbi csatornái több mint kétezer évvel ezelőtt keletkeztek. Hasonlóan, mint Brugge, Szucsou is halászfaluként indult, idővel viszont a selyemkereskedelemnek köszönhetően virágzásnak indult. Ma már több mint tízezren laknak területén, és a város a turisták körében is népszerű lett, akik értelemszerűen csatornái, pagodái és gyönyörű kertjei miatt keresik fel.

Kínában létezik egy másik érdekes falu is: Kína elfeledett halászfaluja, amit a természet visszakövetelt

+1: Inle-tó – Mianmar 

A Mianmar közepén található Inle-tó ugyan nem egy település, de azért mégis beleillik a listába, mivel a területet leginkább a környező úszó falukról, illetve az úszó kertekről ismerik. A tó területén több cölöpökre épült minitelepüléssel találkozhatnak a látogatók, melyek között csónakokkal közlekednek a helyiek. A városszerkezeten kívül az egyik legfőbb látványosságnak az úszó piacok számítanak, ahol a lakosok különböző ételeket és portékákat árusítanak. A tó különlegességének számítanak azok a halászok, akik csónakjukban egy lábon egyensúlyozva végzik dolgukat.

(Forrás: House Beautiful)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!