2024-12-07
6 apró falu a Bakony környékén, ahol a nyugalomé a főszerep
Közeleg az év vége, és ha már azon gondolkozunk, hogy hol pihenjük ki 2024-et, akkor remek ötlet, ha célba vesszük Magyarország egyik legszebb tájegységét, a Bakonyt. A környék egyrészt kiváló túralehetőségeket rejt magában, másrészt pedig a gasztronómia és a finom borok kedvelőinek is ideális. Mutatunk is 6 települést a környéken!
Ajka és Veszprém között, a Magas-Bakony ölelésében találhatunk rá Csehbánya 280 fős települése. A község neve az alapítók nemzetiségére utal: a faluban még 1761-ben alapították meg az első üveghutát (műhelyt), Adler Ferdinánd hutamester pedig csehországi német szakembereket telepített le. Ezt azonban természetvédelmi okokból a század végén be kellett zárni, a helyiek így áttértek a mezőgazdaságra. Természeti adottságaik miatt a község jelenleg két, egymástól erdősorral elválasztott részből áll, két lényegi látnivalója pedig a közeli Hölgykő várának romjai, illetve az erdő mélyét díszítő kicsi kápolna. A környék persze ideális a túrázásra: nem messze terül el a Farkasgyepűi Természetvédelmi Terület, de a Csurgó-kút és a Csurgó-tető sincs messze.
Ha egy kicsit közelebb szeretnénk megpihenni a Balatonhoz, akkor Salföld pár utcából álló faluja is jó választás lehet. A takaros házakkal tarkított falu geológiai, botanika és nép építészeti emlékei miatt is érdekes úti célnak mondható, a gyerekek pedig imádni fogják a Salföldi Majort, ahol állatsimogató, lovaglási lehetőség és egy játszótér is helyet kapott. Ráadásul a közelben található a Folly Arborétum is, ahol a környék boraiba is belekóstolhatunk.
A Bakony közepén, Csehbányától nem messze találunk rá az erdők között megbújó Bakonybélre. Az apró település tökéletes a kirándulóknak, hiszen olyan látnivalók helyezkednek el a közelében, mint a Kerteskői szurdok és a Borostyán-kút, de ha északra indulunk, akkor a „Gyilkos-tóként” ismert Hubertlaki-tóhoz, illetve a Szár-hegyi kilátóhoz is eljuthatunk. A települést először még 1018-ban említették meg a bencés monostor oklevelében, a Szent Mauríciusz Monostor pedig máig Bakonybél egyik főbb látványosságának számít – innen pedig egy kevés sétát követően felmászhatunk az Erzsébet-kilátóhoz, ahonnan pazar panoráma nyílik a vidékre.
Bakonybéltől északra is találhatunk egy csendes falut: Fenyőfő Győr-Moson-Sopron vármegye legdélebbi szegletébe tartozik, és érdekessége, hogy egyike volt azon településeknek, amelyek 1999-ben kezdeményezték Veszprém vármegyétől való elszakadást. Elszigeteltsége miatt tökéletes helyszín a kikapcsolódásra: a falu a Fenyőfői Ősfenyves Természetvédelmi Terület lábánál fekszik, ahonnan egy túra keretében a Cuha-szurdokhoz, de a cseszneki várhoz is el tudunk jutni. Ha egy nagyobb kirándulásra vágynánk, akkor dél felé indulva a Vajda Péter kilátóhoz is eljuthatunk, ami az Országos Kéktúra egyik bélyegzőhelye.
A lejtős háton fekvő Bakonynána zsáktelepülése az Északi-Bakony egyik ismert látnivalója, a Gaja-patak mellett fekszik. A szurdok környéke ideális a kirándulásra: itt helyezkedik el például a látványos „római fürdő” és a Vadalmás forrás is. Egy kicsit tovább sétálva kelet felé találunk rá Szentkút kegyhelyére, illetve a Tési-bükkös túraterületére, ahonnan már nem kell sokat sétálnunk a Széchenyi Zsigmond kilátóhoz. Ha egy kis kreatív kikapcsolódásra vágynánk, akkor – előzetes egyeztetést követően – a Bakonynánai Közösségi Színtérben belemerülhetünk a natúrkozmetikumok és a papírfonás mesterségeibe.
A Bakony vonulatain helyezkedik el Eplény is, mely sípályának köszönhetően télen is remek úti cél. A Síaréna Magyarország egyik legismertebb központja, közel nyolcezer méteres rendszerén 16 különböző pálya várja az aktív utazókat. Ugyanakkor a lejtőket nem csak a hidegebb hónapokban használhatjuk ki: az Álmoshegyi pihenőerdő és a Malom-völgyi Zöld-tó az év melegebb felében is szuper kirándulási lehetőségeket kínál, nyugat felé indulva pedig a Mohos-kőhöz, a Borzás-tetőhöz és így a Vitéz Bertalan Árpád kilátóhoz is elsétálhatunk.
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!