2024-06-05
Balatoni cápa: volt rá példa, hogy 17 évet is kihúztak édesvízben
Az elmúlt napokban felkapott az internet egy TikTok-videót, amiben egy rejtélyes cápauszonynak tűnő állati testrész emelkedik ki a vízből. A posztot követően az emberek elkezdtek találgatni, hogy vajon tényleg cápáról lehet-e szó, vagy a lencsevégre kapott élőlény csak „jól álcázta magát”. Édesvízi cápák ugyan léteznek, de a balatoni nyaralás során nekünk nem kell aggódnunk.
Egy tóban úszkálva a legtöbbünk nem tart attól, hogy cápákkal hozza össze az élet – pedig igenis léteznek olyan cápák, amik meglepően jól alkalmazkodtak az édesvízi élethez.
Ilyen például az akár 3,5 méter hosszúra növő, rendkívül vérszomjas bikacápa.
@valterfishing Cápa a Balatonban ????#balaton #horgászat #foryou #nekedbe #fyp ♬ son original - Speedup ????????
Mindenesetre a Balaton környékén nem kell tőlük tartanunk. Ahogy azt Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. is elmondja a Sonline-nak,
„ahhoz, hogy egy cápa eljusson a Balatonba nemcsak vállalhatatlanul hosszú utat kellene megtennie, de az édesvíz sem tenne túl jót az egészségének.”
Ez is érdekelhet! 5 szuper alkalmazás, amit imádni fogunk az idei balatoni kiruccanásokkor
„A balatoni cápa híre már nem először röppen fel, ez olyan tévhit és legenda, mint a balatoni hekk. Ami a felvételen látszik, az valószínűleg egy hibrid busa fajta, amelyek 40-50 kilogrammosak és közel 30 évesek. Testhosszuk elérheti a másfél métert is. A hibrid busát a hatvanas években kezdték el telepíteni a Balatonba”
– magyarázza el Szári.
Az ilyen hibrid busák teljesen tájidegen fajok, és a Balatonban nem képesek szaporodni – ezért lehet, hogy alig találkozunk velük. A szakember elmondása szerint a halak tudatos szaporítással kerültek a tóba, a halászok most arra várnak, hogy a természet és az idő végezze a dolgát.
Amikor a parthoz közel, a vízfelszínnél látunk busákat, akkor már annyira idősek, hogy valószínűleg hamarosan el is pusztulnak.
Ha már szokatlan vendégek: Olyan szibériai halakat fogtak a Balatonból, aminek ikráiból kaviár készül
Egyébként egyes cápák nem csak a sós vízben képesek fennmaradni. A bikacápák például kiválóan eléldegélnek az édesvizekben is: májuk ugyanis olyan fejlett, hogy képes alkalmazkodni a környezet sótartalmához. Gyakran folyókon felfele is képesek úszni, a közelmúltban pedig a leghíresebbé egy ausztráliai eset vált.
Brisbane közelében ugyanis egy golfközpont egyik tavában 17 évig éltek bikacápák.
Mivel az állat eléggé jól mozog a sós- és az édesvizek között, ezért már csak a nagy számok törvénye alapján is jóval többször találkozik emberekkel, mint a legtöbb társa. Emiatt sajnos halálos incidensekért is többször felel. A bikacápa hossza a 3,5 métert is elérheti, súlya pedig akár háromszáz kilogrammot is meghaladhatja.
Fotó: Shutterstock
Az állatok ráadásul nem éppen jó természetükről híresek:
a bikacápa egy különösen agresszív faj, ami az emberre nézve az egyik legveszélyesebbnek számít.
Ugyanakkor egyedszámuk alapján jelenleg a „mérsékelten veszélyeztetett” természetvédelmi kategóriába sorolhatók. Természetes ellenfelük alig akad, a legnagyobb veszélyt rájuk az emberek jelentik, akik néhol kereskedelmi céllal, olykor-olykor pedig véletlenül kifogják őket.
(Forrás: Rakéta / IFL Science)