Óránként akár 60 hullócsillaggal érkezik vasárnap az Éta Aquaridák meteorraj Óránként akár 60 hullócsillaggal érkezik vasárnap az Éta Aquaridák meteorraj
Fotó: Fotó: Clay Banks / Unsplash

2024-05-03

  • Drive
  • Belföld
  • Óránként akár 60 hullócsillaggal érkezik vasárnap az Éta Aquaridák meteorraj

Óránként akár 60 hullócsillaggal érkezik vasárnap az Éta Aquaridák meteorraj

Az év egyik legszebb csillaghullásának lehetünk szemtanúi vasárnap, az Éta Aquaridák meteorraj ugyanis hajnalban keresztezi majd az égboltot. A gyorsaságáról ismert rajt kelet felé kell majd keresnünk, a legjobban pedig fényszennyezettségtől mentes, vidéki észlelőhelyeken lesznek láthatók.

Különleges jelenséget figyelhetünk meg május első hétvégéjén: az év negyedik legintenzívebb meteorzápora, a Halley-üstökösből származó Éta Aquaridák minden évben ilyenkor tetőzik, a Svábhegyi Csillagvizsgáló tájékoztatója szerint pedig a raj a vasárnap hajnali órákban lesz a leglátványosabb.

Az Éta Aquaridák csillaghullás idején megfigyelhető meteorok a gyorsaságukról ismertek, ugyanis igen nagy, hozzávetőlegesen 66 km/s sebességgel érkeznek, és hirtelen fékeződnek le a Föld légkörébe érve.

Ennek köszönhetően az átlagos, óránként 25 meteor helyett most akár 60 hullócsillagban is gyönyörködhetünk.

A tájékoztatás szerint ráadásul jó esélyünk van elcsípni, hiszen az égi kísérő újhold körüli fázisban lesz, a holdsarló a 6 százalékot sem éri el.

A leggazdagabb hullást hajnali 3 és 4 óra között, nagyjából fél három után tapasztalhatjuk, amikor már a horizont felett lesz.

Ez is érdekelhet: 10 piknikezőhely Budapesten, ahol gond nélkül leterítheted a pokrócot

A meteorzápor azért is különleges, mert a kitöréshez hasonlót valószínűleg egészen 2046-ig nem láthatunk.

Az MTI-nek közvetített tudósításban kiemelik, a Halley-üstökös átlagosan 76 évente kerüli meg a Napot, a legkorábbi történelmi feljegyzése feltehetően Kr.e. 467-ből származik, legutóbb pedig 1986-ban járt a Föld közelében – legközelebb várhatóan 2061-ben tér majd vissza.

Fotó: Michał Mancewicz / Unsplash

A Föld pályája egyébként kétszer is metszi az üstökösét, ami mindkét alkalommal csodás hullócsillag záport eredményez. Az intenzívebb raj a leszálló csomó mentén kialakult májusi Éta Aquaridák, a másik pedig a felszálló csomó mentén létrejövő, október végi Orionidák – szemléltetésképpen, utóbbi harmadakkora aktivitással bír, mint a májusi párja.

Ezekről a helyekről például biztosan jól látható: 5 bájos magyar falu a Dunántúlon, ha elmenekülnél a város zajától

A csillagvizsgáló azt javasolja, hogy érdemes kelet felé nézelődnünk az égbolton, és a sötétebb területeken az se lesz probléma, ha vasárnap nem lesz túl tiszta az égbolt, ugyanis az Éta Aquaridák maximuma elnyújtott, így előtte és utána egy-két nappal is dús hullócsillagzáport láthatunk a hajnali órákban.

Fotó: Rad Pozniakov / Unsplash

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!