Féltek, hogy nyoma veszett, de előkerült a negyedéve kóborló kanalasgém Féltek, hogy nyoma veszett, de előkerült a negyedéve kóborló kanalasgém
Fotó: Kanalasgém - Fotó: Shutterstock

2024-02-18

  • Drive
  • Belföld
  • Féltek, hogy nyoma veszett, de előkerült a negyedéve kóborló kanalasgém

Féltek, hogy nyoma veszett, de előkerült a negyedéve kóborló kanalasgém

Több hónapnyi kihagyást követően nemrég ismét jelzett a jeladója annak a kanalasgémnek a lábán, aminek utolsó ismert tartózkodási helye Szicília volt. A madár utoljára 2023. október 12-én küldött életjelet, így a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai egy ideig attól tartottak, hogy eltűnt.

A J278-as tojó kanalasgémet 2018 márciusában a Pusztaszeri Tájvédelmi Körzetben lévő tömörkényi Csaj-tavon fogta be Dr. Pigniczki Csaba, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrkerület-vezetője, majd munkatársaival jeladóval látták el. A befogás idején ez a madár már biztosan több mint, négy éves volt, ennek megfelelően jelenleg legalább tíz éves lehet – olvasható a Kiskunsági Nemzeti Park weboldalán.

A madár őszi vonulását eddig hat, a tavaszit pedig öt alkalommal követte végig a nemzeti park személyzete.

Ezek alapján kijelenthető, hogy J278 egy rutinos egyed, akinek – sok magyar utazóhoz hasonlóan – Olaszország az egyik kedvenc úti célja.

Ő Németországból érkezett: Ezer kilométeres túrát tett meg egy gyöngybagoly, hogy Magyarországra érjen

Általában Manfredonia térségét választja a tavaszi és az őszi pihenésére, és úgy tűnik, az olasz gasztronómiát is szereti, mivel általában itt szokott lakomázni is. A kanalasgém szereti a rendet, ugyanis telelőhelyéhez és fészkelőhelyéhez is hűségesen ragaszkodik.

J278 Tunéziába is ellátogatott, itt a hathetes telelési szezon idején mindig Djaziret Kneiss keleti oldalának gasztronómiai kínálatából szokott válogatni – érdekes módon a sziget nyugati felére sosem merészkedett tartósan.

Fészkeléskor évről évre a Csongrád-Csanád vármegyében található, Felgyőhöz közel eső nádasokat használja ki.

A Kiskunsági Nemzeti Park korábban nem tudott róla, hogy a szóban forgó kolónia ezt a térséget használta volna fészkelésre, így megtalálásukat a jeladózásnak köszönhetik. A gémtelep felfedezését követően már tudnak különböző természetvédelmi intézkedéseket hozni annak érdekében, hogy megóvják a kolóniát.

„Azt is érdekes látni, hogy nemcsak a fészkelőhelye van szinte méterre pontosan ugyanott évről-évre, de a táplálkozóterületei is „bejáratottak”: gyakran látogat kisebb tavacskákat és vízállásokat, amelyeket más kanalasgémek nem látogatnak tömegesen”

– teszik hozzá.

Remélhetőleg J278 szépen beszél: Káromkodnak a papagájok, rendet teremtene az állatkert

Az elmúlt évek adatai alapján a kanalasgémek magyarországi állománya 550-900 pár közé tehető.

A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága eddig 17 kanalasgémet látott el jeladóval, a tapasztalatok szerint pedig egyes madarak személyiségükben és viselkedésükben jelentősen különböznek egymástól: vannak köztük felfedezők és kevesebb utazást preferáló introvertáltak is.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!