2024-04-25
Furcsa madarat láttak a Körös-Maros Nemzeti Parkban
A beszédes nevű nyaktekercs veszélyhelyzetben felemeli fejtollait és kígyószerűen tekergeti nyakát. Kéregmintás tollazata miatt ritkán fedezik fel. Éles, nyávogásra hajazó „ví-ví-ví" nászhangjával azonban könnyen felhívja magára a figyelmet. Most is hasonló nesz árulhatott el egy példányt – mégpedig a Körös-Maros Nemzeti Parkban.
Április közepén a Körös-Maros Nemzeti Park Cserebökény részterületén egy pusztai környezetben ritkán látható madarat, nyaktekercset figyeltek meg a Körös-Maros Nemzeti Parkban.
A Cserebökényi pusztákon az egykori árterületre emlékeztető facsoportok alkalmas élőhelyek lehetnek a nyaktekercs számára. Ennek ellenére a vonulás időszakában is ritkán látjuk, vagy halljuk a pusztai környezetben. Most egy idős, kiszáradó, harkályodúkban bővelkedő facsoportban figyeltük meg két alkalommal is
– olvasható a honlapon.
Ez is a közelben történt: Váratlan vendég látogatta meg a Körös-Maros Nemzeti Parkot
Azt is kiemelték, miszerint a nyaktekercs fészekodút nem, vagy csak nagyon ritkán váj, sokkal inkább már meglévőkbe költözik be. Így jelenlétéhez nélkülözhetetlen az odúk előfordulása.
A Hármas-Körös ártéri erdeiben és a Tisza-menti erdőkben gyakran hallhatjuk a nyaktekercs nászhangját a tojásrakás időszakában
– írták.
Ez is érdekelhet: Kicsiknek és nagyoknak: 5 csodás vadaspark Budapest közelében
A nyaktekercs inkább a ritkás erdőket, gyümölcsösöket és parkokat kedveli a zárt erdők helyett, mivel itt könnyebben talál megfelelő mennyiségű hangyát, amivel legfőképp táplálkozik.
Továbbá évente egyszer rak fészket az Afrikában telelő madár, de néha pótköltést is végezhet: általában 7-12 tojást rak le, amelyeken a tojó kotlik.