2024-04-30
A gyógyhatású dísznövény, ami sok hazai kiskertben is megbújik
Sokan nem tudnak róla, de a hazai kiskertek egyik kedvence különleges képességeket tudhat magénak. Alábbi cikkünkben megmutatjuk, milyen egészségügyi hatásai vannak a kövirózsáknak.
A kövirózsák alapvetően a magashegységi sziklás területekre jellemzők – ahol extrém körülményekkel kell megküzdeniük –, de az utóbbi évtizedekben már hazánkban is elterjedtek. Bár virágzásuk után hamar elpusztulnak, sarjakon keresztül mégis könnyen és gyorsan szaporodnak, ezáltal folyamatosan pótolják magukat.
Továbbá fontos tudni róluk, hogy nemcsak szárazságtűrő dísznövényként funkcionálnak, hanem számos gyógyhatással is rendelkeznek. Rendkívül gazdagok például flavonoidokban, szabad aminosavakban, fenolkarbonsavakban és C-vitaminban.
A nedvük gyulladáscsökkentő, lázcsillapító, külsőleg fájdalomcsillapító, valamint baktérium és vírusölő is egyben.
Amikre érdemes odafigyelnünk: A legérdekesebb növények, amiket érdemes felkutatni utazás közben
A kövirózsát a hűtő és összehúzó hatása miatt leginkább külső használatra javasolják: például gyulladt kelésekre, orbáncra, rovarcsípésre, vágásra, égésre és horzsolásra. Nem utolsó sorban pedig fülgyulladások kezelésében is jó szolgálatot tesz ez a gyógynövény, idézi a Magyar Mezőgazdaság írását a Haszon.
Fotó: Shutterstock
A kozmetikai iparban egyébként régóta alkalmazzák: legfőképp bőrregeneráló készítményekben és napozás utáni testápolókban, továbbá masszírozókrémekben és bőrnyugtatókban találunk rájuk összetevőként.
Levelei forrázva teaként szolgálhatnak torokgyulladás, hörghurut és sebesedett száj esetén, valamint segíthetnek az afták gyógyításában is.
Ezt sem árt tudnunk! Természeti furcsaságok – Mi is a porördög vagy a kakukknyál?
A tavaszi hónapokban a kövirózsán kívül pedig számos egyéb – akár saját kezünk által is begyűjthető – gyógynövényhez juthatunk hozzá: ilyen a kökény, a galagonya, a bodza, az orgona és a gyermekláncfű is.