Olyan szibériai halakat fogtak a Balatonból, aminek ikráiból kaviár készül Olyan szibériai halakat fogtak a Balatonból, aminek ikráiból kaviár készül
Fotó: Szibériai tok – Fotó: Shutterstock

2024-05-03

  • Drive
  • Belföld
  • Olyan szibériai halakat fogtak a Balatonból, aminek ikráiból kaviár készül

Olyan szibériai halakat fogtak a Balatonból, aminek ikráiból kaviár készül

A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. a közelmúltban két egymástól független tokhal kifogásáról értesült, melyekre a Balaton középső medencéjében találtak rá. Az ideghonos halakat Révfülöpnél, illetve Balatonlelle környékén fogták ki a halászok, ám mivel nem tudták pontosan meghatározni fajtájukat, visszaengedték őket a vízbe.

Szokatlan halakat fogott ki két halász a Balatonban: a szibériai – vagy más néven lénai – tokhalakra a tó középső medencéjében találtak rá. A horgászok egyedül nem tudták meghatározni a halak fajtáját, ezért visszaengedték azokat a vízbe.

Attól tartottak, hogy netalántán a védettséget élvező vágó tok, vagy a „nem fogható” kategóriába tartozó kecsege akadt horgukra.

Ha horgászás helyett inkább túráznánk egy jót: Bakancsot is érdemes csomagolni: 5 szuper túraútvonal a Balaton-felvidéken

Facebook-posztjukban arra kérték a horgászokat,

hogy amennyiben idegenhonos lénai tokokat sikerül kiemelniük a vízből, azokat ne engedjék vissza a Balatonba.

A halak meghatározásában is igyekeznek segíteni; írásukban az olvasható, hogy

„a tokfélék meghatározásában akkor lehet könnyen egyértelmű álláspontra jutni, ha rendelkezésre áll alulnézeti fotó, amelyen megvizsgálhatók a szájnyílás, a bajuszszálak, illetve az orr formai jegyei, illetve egymáshoz viszonyított helyzetük.”

Mivel ilyen fotók nem álltak a rendelkezésükre, ezért a szervezet a biztonság kedvéért felvette a kapcsolatot három halbiológussal és egy toktenyésztéssel foglalkozó kollegával is, akik egyhangúan megerősítették a feltételezést. A szibériai tokhalat egyébként előszeretettel tenyésztik étkezési célra, és a faj több haza horgásztóban is megtalálható.

A Balatonban viszont nem őshonos hal, így jelenléte nem kívánatos, inkább zavarja az ökoszisztémát.

Úgy vélik, hogy a Balatonban talált halak valószínűleg a vízgyűjtőn létesült halgazdálkodási létesítményből szökhettek meg. Amennyiben valaki szintén kifogna egy tokhalat, igyekezzen lefényképezni azt alulról és a száj környékén is.

Ha már hazai tavak: 5 tóparti üdülőhely Magyarországon, ha víz mellett töltődnél fel

  • A kecsegét (Acipenser ruthenus) egyértelműen azonosítja, hogy bajuszszálai rojtozottak, hátrasimítva elérik a felső ajkat.
  • A vágótok (Acipenser gueldenstsedtii) bajuszszálai simák, hátrasimítva nem érik el a felső ajkat.
  • A lénai tok (Acipenser baerii) bajuszszálai simák, hátrasimítva elérik a felső ajkat.

(Forrás: Sokszínű Vidék)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!