Magyarország 5 legkisebb faluja, ahol „még a csöndet is hallani lehet” Magyarország 5 legkisebb faluja, ahol „még a csöndet is hallani lehet”
Fotó: A kép csak illusztráció / Fotó: Shutterstock

2024-05-23

Magyarország 5 legkisebb faluja, ahol „még a csöndet is hallani lehet”

Magyarország legszebb nagyvárosai kétségkívül értékes látnivalókkal büszkélkedhetnek, ám léteznek hazánkban olyan települések is, amelyeknek báját éppen az adja, hogy alig található területükön valami – beleértve ebbe a lakosokat is.

Tornakápolna – 18 fő 

Észak-Magyarországon, Aggtelek közelében bújik meg Magyarország ötödik legkisebb népességű faluja, a 18 fős Tornakápolna. Az Aggtelektől 10 kilométerre található település egy zsákfalu, így egyedül Szinpetriből tudjuk megközelíteni.

Tornakápolnát először 1324-ben említették meg Kapulna néven, mára pedig Magyarország egyik legkisebb önkormányzatát működtető településének számít. 350 méteres tengerszint feletti magasságának köszönhetően nagyszerű kilátás nyílik a környező dombos tájra, illetve a szlovák Tátra csúcsaira. Nevezetességei közé tartozik az 1801-ben épült református templom és a hagyományos népi házak.

Perecse – 16 fő 

Szintén Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, közvetlenül a szlovák határ mellett helyezkedik el a 16 fős Perecse. A patak mentén fekvő falu a 13. század közepéig királyi, illetve hercegi birtok volt, de a 19. századra lakossága jelentősen megcsappant – már ekkor alig háromszázan éltek területén.

A környék igencsak népszerű a szlovákok körében, akik 2022-től kezdve több házat is felvásároltak, de a kirándulók is gyakran megfordulnak az utcákon.

A Dunántúlról is gyűjtöttünk néhány aranyos települést: 5 bájos magyar falu a Dunántúlon, ha elmenekülnél a város zajától

Debréte – 15 fő 

A Miskolctól nagyjából 60 kilométerre elterülő Debréte is egy zsáktelepülés, amit Magyarország egyik legcsendesebb helyének tartanak: a helyiek csak azt szokták mondani, hogy errefelé „még a csendet is hallani lehet”. Talán meglepő lehet, hogy Debrétén működik egy pár vendégház, maga a falu pedig egy az egyben megtestesíti a vidéki romantikát: gondozott közterületek, zöldellő parkok és takaros házikók jellemzik.

Legfőbb látványosságainak a görögkatolikus templom és a 20. században létesített olajütő, azaz az olajos magvak olajtartalmának kinyomására szolgáló műhely számít.

Felsőszenterzsébet – 15 fő 

Magyarország második legkisebb települését Zala vármegyében, a szlovén határhoz közel kell keresnünk. A dombos vidéken rejtőző faluban mindössze tizenöten élnek, busszal pedig Lentiből és Csesztregről is megközelíthető. Felsőszenterzsébet lélekszáma a 19. század végén volt a legmagasabb, mára viszont országunk második legkisebb településévé vált.

Ha a Balaton környékére látogatnánk: 5 festői falu a Balaton környékén, ha nyugodt vakációt tervezel

Iborfia – 13 fő 

A Magyarország legkisebb települése címet a szintén zalai Iborfia érdemelheti ki, ahol csupán 13 ember éli a mindennapokat. A Göcsej lankái között található falu fénykorát a 20. században élte, ám a század végére az elvándorlás és az elöregedés miatt lakossága jelentősen megcsappant. Érdekesség, hogy Iborfia csupán 18 kilométerre fekszik Zalaegerszeg megyeközpontjától, ám itt egyáltalán nem érezhető a város közelsége: a nyugalmat errefele csak a környező erdőkben élő állatok tevékenysége zavarhatja meg.

(A cikket a KSH legutóbbi, 2023 januárjában publikált adatai alapján írtuk meg.)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!