2024-02-12
Sarkvidéki vendég totyog a Kiskunsági Nemzeti Parkban
A Kiskunsági Nemzeti Park északi részén, a Felső-kiskunsági szikes tavaknál lett figyelmes a park egyik munkatársa az itthon ritkaságszámba menő örvös lúdra. A madár európai állománya ugyan növekszik, de mivel alapvetően tengerparti vonuló, ezért várhatóan nagyobb csoportokkal nem fogunk találkozni.
„A napokban kollégánknak sikerült kiszúrnia egy örvös ludat a Felső-kiskunsági szikes tavaknál, Dunatetétlen környékén”
– írja a Kiskunsági Nemzeti Park.
Jó hírek: Békés és hosszú nyugdíjaskorra számíthatnak a „munka nélkül maradt” medvék Veresegyházon
A vadludak közül az örvös ludak számítanak a legészakibb fajnak, főleg a Spitzbergákon és Grönlandon élnek. Míg vonulása során olyan területekre szokott érkezni, mint Dánia, Észak-Franciaország vagy Hollandia, addig a Kárpát-medencébe ritkán szoktak beköszönni.
A sarkvidéki területeken élő madár tollazata erősen sötét:
nyaka és feje szinten teljesen fekete, a nyak felső részén pedig általában egy fehér csík vagy félhold alakú folt található.
Testhossza általában 56-61 centiméter közé tehető, táplálékként pedig sokszor hínárféléket fogyaszt, így a víz közelsége fontos számára. A tojók általában 1-8 tojást szoktak rakni, a fiókák kicsit kevesebb mint egy hónap alatt kelnek ki.
A Körös-Maros Nemzeti Parkban is helyzet volt: Váratlan vendég látogatta meg a Körös-Maros Nemzeti Parkot
A Magyarországon megjelenő példányok más ludak társaságában is jól érzik magukat, így volt ez a Kiskunság területén kóborló egyeddel is, aki nagy lilikek mellé szegődött. Védett állatnak számít, természetvédelmi értéke hazánkban 50 ezer forint.
(Nyitókép: illusztráció)