5 pazar kastély Magyarországon, ahol bárki előkelőség lehet 5 pazar kastély Magyarországon, ahol bárki előkelőség lehet
Fotó: Wenckheim-kastély, Szabadkígyós, Magyarország – Fotó: Shutterstock

2024-04-30

  • Drive
  • Belföld
  • 5 pazar kastély Magyarországon, ahol bárki előkelőség lehet

5 pazar kastély Magyarországon, ahol bárki előkelőség lehet

Magyarország történelme nemcsak gyönyörű várakkal, de rengeteg pompás kastéllyal is megajándékozta az utókort, melyek közül bőven akadnak olyanok, amiket napjainkban is meglátogathatunk. Mutatunk öt impozáns hazai kastélyt azoknak, akik szívesen megismerkednének a történelmi épületek titkaival!

Schossberger-kastély – Tura 

Budapesttől keletre, a Hatvan szomszédságában található Turán egy abszolút mesébe illő kastéllyal találkozhatunk. A 19. század végén felépült kastély egy igazi úttörőnek számított, ugyanis már ebben az időben rendelkezett olyan modern technológiákkal, mint például a központi fűtés és a villanyáram. A feltételezhetően Bukovics Gyula által tervezett épület a második világháború idején német, majd később szovjet főhadiszállás volt, ezt követően pedig kórházként és iskolaként is működött. A kastélyt 2005-ben teljesen felújították, ma pedig egy Michelin-csillagos étteremmel büszkélkedő rendezvényközpontként funkcionál.

Brunszvik-kastély – Martonvásár 

A Budapest és a Velencei-tó között található Martonvásáron is egy csodaszép kastély várja a látogatókat: a 18. század végén felhúzott, klasszicista és neogótikus stílusban tündöklő kastély Magyarország egyik legismertebb nemesi rezidenciájának mondható. Az épületet sokan Beethoven nevéhez kapcsolják, aki annak ellenére, hogy nem különösebben szeretett tanítani, a Brunszvik család lányaival kivételt tett – egyikőjükhöz, Jozefinhez még gyengéd szálak is fűzték. A német zeneszerző emlékét ma egy múzeum őrzi, a kastélyparkot és az agroverzumot pedig egy tárlatvezetés keretében is felfedezhetjük.

Ha kicsit távolabbra vágynánk: 5 varázslatos kastély Közép-Európában, amit autóval is egyszerűen elérhetünk

Wenckheim-kastély – Szabadkígyós 

A Körös-Maros Nemzeti Park közepén rejtőző Wenckheim-kastély 52 szobával és négy bejárattal rendelkező neoreneszánsz-eklektikus épületét még a 19. század végén építette fel Ybl Miklós. A német paloták stílusát megidéző épület Wenckheim Frigyes és Krisztina magyar arisztokraták nevéhez fűződik, és területén egy kápolnát, egy télikertet, könyvtárat, női zeneszalont, férfi pipázó szalont és egy dolgozószobát is találunk. Úgy tudni, hogy Krisztina azt kérte a tervezőtől, hogy a kastélynak annyi ablaka legyen, ahány nap van egy évben, valamint kikötötte, hogy semmi ne legyen egyforma az épületben – persze úgy, hogy közben minden harmonizál.

L’Huillier-Coburg-kastély – Edelény 

Magyarország egyik legnagyobb barokk kastélyának története még az 1700-as évek első felére vezethető vissza, ám azt máig nem tudni, hogy ki volt a felhúzásáért felelős építész. A kastély fénykorát ezt követően élte, amikor is Jean-Francois L’Huillier unokája, Ludmilla és az ő férje, Esterházy István gróf végeztek rajta jelentős felújításokat. Az edelényi birtok végül 1831-ben került a Coburg családhoz, akik elsősorban gazdasági megfontolásból vásárolták fel. A hanyatlás útjára lépő kastélyszigetet végül 2009 és 2014 között újították fel, mára pedig múzeumpedagógiai foglalkozások és kiállítások várják az érdeklődőket, de rendezvényhelyszínként is lehetséges kibérelni.

Vannak még mesebeli rezidenciák: 5 mesebeli kastély a Földön, amit Csipkerózsika is megirigyelne

Károlyi-kastély – Füzérradvány 

Az ország északkeleti régiójában, Sátoraljaújhelytől északra pihen meg a 16. századból származó Károlyi-kastély. A késő-reneszánsz stílusjegyeit megjelenítő épületet feltehetőleg Réthey Péter építtette, a felújítási terveket pedig a 18. század második felében Károlyi Ede megbízásából Ybl Miklós készítette el. Az olasz reneszánsz pompáját tükröző bútorok és berendezések Európa-szerte igazi különlegességnek számítanak, de az épületet körbevevő, 97 hektáros, patakokkal, halastóval és több száz éves fákkal büszkélkedő angolpark is megéri a látogatást.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!