Nyakunkon a szarvasbőgés: ezek a legjobb helyek a fülelésre Nyakunkon a szarvasbőgés: ezek a legjobb helyek a fülelésre
Fotó: Shutterstock

2023-09-12

  • Drive
  • Belföld
  • Nyakunkon a szarvasbőgés: ezek a legjobb helyek a fülelésre

Nyakunkon a szarvasbőgés: ezek a legjobb helyek a fülelésre

A szarvasok bőgése minden évben egy egyedülálló jelenség, melyet szeptember (illetve október) végéig több helyszínen is meghallgathatunk. Az ország nyugati részén korábban kezdődik a párzási időszakot jelölő esemény, ezt követően tolódik el kelet felé.

Ritkán találkozhatunk egy kirándulás alatt gímszarvasokkal, annál is inkább ritkán látjuk azt, amikor két hím bika egymással vetélykedve harcol szarvastehenek kegyéért. Az utánozhatatlan hangot a bikák adják ki, a nyomaték pedig a hangerőn van: minél hangosabb valamelyik, annál inkább erősnek láttatja magát.

Ez is tetszthet: Sör, kultúra és egy kis túra: 10 változatos őszi program, amit hiba lenne kihagyni

Míg a gímszarvasoknál általában szeptember végéig tart ez az időszak, addig a dámszarvasok esetében nagyjából októbertől kezdődik a barcogásnak nevezett jelenség.

Ilyenkor a Pilisi Parkerdő szerint sem érdemes megzavarni az állatokat, hiszen a bőgéssel a vetélytársak távoltartása és persze a nőstények meghódítása a bikák célja, ennélfogva az amúgy szelíd állatok veszélyt is jelenthetnek a kíváncsi látogatókra. Ezen felül a túlságosan érdeklődő emberek közelségükkel meg is zavarják a szarvasok nyugalmát, akadályozva ezzel a szaporodást.

A parkerdő személyzete emiatt arra kéri az érdeklődőket, hogy saját kirándulás helyett inkább egy vezetett túrán keresztül hallgassuk meg a szarvasok nászát.

Fotó: Shutterstock

A Pilisi Parkerdő egyébként több túrát is vezet, a túravezetők pedig számos értékes információval látják el a résztvevőket. Persze ők sem varázslók, így szerencsére is szükség van ahhoz, hogy a túrázók valóban hallják a bőgést, ám legjobb esetben még arra is van esély, hogy az egymással verekedő bikák agancsainak csattogását is hallják.

Budapest környékén a Szentendrei és a Budapesti Erdészetnek, a Visegrádi Erdészetnek, a Gödöllői Erdészetnek és a Valkói Erdészetnek köszönhetően is be lehet iratkozni a fent említett vezetett túrákra.

Olvass erről is! A település, amit kizárólag egy barlangon keresztül lehet elérni

Ahogy említettük, Magyarországon azért több helyszínen is megfigyelhető a jelenség. Személyes túra keretében is meglátogathatjuk az alábbi térségeket, viszont mindenképpen ügyeljünk arra, hogy ne zavarjuk meg az állatokat és ne menjünk túl közel hozzájuk. A hamuesgyemant.hu a következő négy térséget ajánlja:

Somló-hegy

A Somló-hegyen és környékén egészen hajnalig hallható a szarvasok násza, ami a hegy minden oldalán jól hallható

Fotó: Shutterstock

Börzsöny

A Börzsöny erdei évről évre a szarvasbőgéstől zengenek, egy hétvégi kiránduláson pedig nagy eséllyel mi is hallhatjuk a jellegzetes hangokat. Ha sikerül például egy eldugott erdei szállásra látogatnunk, akkor garantáltan izgalmas éjszakánk lesz.

Fotó: Tóth Szabolcs / Unsplash

Bükk-vidék

A csodálatos Szalajka-völgy nemcsak a kirándulásra ideális, hanem a szarvasok násztáncának megfigyelésére is.

Fotó: Gramantik Péter / Unsplash

Vértes

A Vértes környéke szintén a gímszarvasok szerelmétől hangos szeptemberben, melyet a kéktúra útvonalairól jól lehet hallani. Semmiképpen se térjünk el a kijelölt utaktól, ezzel sem zavarva az állatok nyugalmát.