Angol nyelvtudással költöznél? Ezekkel az európai országokkal jársz a legjobban Angol nyelvtudással költöznél? Ezekkel az európai országokkal jársz a legjobban
Fotó: Fotó: Hümâ H. Yardım / Unsplash

2024-05-15

  • Drive
  • Drive-tipp
  • Angol nyelvtudással költöznél? Ezekkel az európai országokkal jársz a legjobban

Angol nyelvtudással költöznél? Ezekkel az európai országokkal jársz a legjobban

A magyar nyelvvel leginkább Magyarországon tudunk csak boldogulni, ám ha angol tudásunk eléri a társalgási szintet, akkor több európai országban is Ugyan a helyi nyelv megtanulása fontos akkor, ha külföldre szeretnénk költözni, egyes orszogáokban könnyebb dolgunk lesz, mint máshol. Mutatjuk hol magasak, hol pedig alacsonyabbak a nyelvi követelmények.

Míg egyes országokban a helyiek is széleskörben beszélnek angolul, addig máshol már a letelepedés kérelmezéséhez is szükséges a nyelvismeret. Az Education First (EF) globális oktatási vállalat minden évben összeállít ranglistát a világ országairól annak függvényében, hogy lakosaik milyen szinten beszélnek angolul.

Ennek mérésében az Angol Nyelvtudási Index (EPI) segít, mely megállapításához mintegy 2,2 millió felnőtt teljesítményét vizsgálják meg. Az Euronews ennek függvényében összeállított egy listát azokról az országokról, ahol a helyiek angol tudása magas szinten van.

Általánosságban elmondható, hogy a legjobban még mindig az észak-európai országok teljesítettek: Finnország kilencedik, Svédország nyolcadik, Dánia pedig a harmadik helyet tudta elfoglalni a top10-es listán.

Második helyen a szomszédos Ausztria végzett, a legjobb angoltudással pedig úgy tűnik, hogy Hollandiában rendelkeznek.

Az európai országok közül a legrosszabbul az olaszok teljesítettek, de érdekesség, hogy tizedik helyezéssel Horvátország is felkerült a legjobbak közé.

Az állampolgárságok megszerzéséről itt írtunk bővebben: Ezekben az európai országokban a legkönnyebb állampolgárságot szerezni

Fotó: Aaron Blanco Tejedor / Unsplash

Melyik országokban elengedhetetlen a helyi nyelv ismerete?

Amennyiben nehezünkre esik a nyelvtanulás, akkor igyekezzünk elkerülni azokat az országokat, ahol a letelepedéshez elengedhetetlen kitölteni egy nyelvi tesztet – ilyen például Franciaország.

Mindazonáltal Franciaország nemrégiben több változtatást is bevezetett a bevándorlási törvényeiben, többek között a nyelvi követelményeket illetően. A hatóságok a tartózkodási kérelmek bizonyos típusait nyelvi tesztekhez kötik, míg az állampolgársághoz egy magasabb szintű nyelvvizsgát kérnek a külföldiektől.

A rövid távú tartózkodások esetében ugyan továbbra sincs szükség nyelvtudásra, addig a többéves tartózkodáshoz (carte de séjour pluriannuelle) a kérelmezőknek a Közös Európai Referenciakeret (KER) szerinti A2 vagy annál magasabb szintű nyelvtudásról kell tanúskodniuk. Az állampolgársághoz legalább B2-es szint kell.

Fotó: Sincerely Media / Unsplash

Hasonlóan Franciaországhoz, Németországban az állampolgársághoz és az állandó tartózkodáshoz is szükséges nyelvtudás, ennek szintje el kell hogy érje a B1-et.

Norvégiában az ideiglenes tartózkodási engedélyhez nem szükséges nyelvtudás, ám az állandóhoz jól kell tudnunk norvégul: a körülményektől függően a kérelmezőknek teljesíteniük kell egy 200-250 órából álló norvég nyelvkurzust, néhány esetben viszont egy A2-es nyelvvizsgával kiválthatjuk ezt.

Az állandó tartózkodási engedély kiváltásához Svájcban is szükséges legalább A2-es szinten beszélnünk az ott beszélt három nyelv (német, francia vagy olasz) egyikén – az írásbeli teszten viszont elég csak az A1-es szintet megugrani.

Svédországban jelenleg gondolkoznak a fentiekhez hasonló nyelvi követelmények bevezetésén azok számára, akik hosszú távú vagy állandó tartózkodási engedélyt szeretnének kiváltani.

Svájcban egyébként év elején még sok munkavállaló hiányzott: Rengeteg munkavállalót keresnek Európa egyik legélhetőbb országában

Fotó: Kinga Howard / Unsplash

Melyik országokban van szükségünk minimálisabb nyelvtudásra?

Ezzel szemben pár ország nem követeli meg a nyelvtudást a tartózkodási engedélyhez, és csak az állampolgárság igényléséhez kérik a nyelvtudást.

Spanyolországban például csak A2-es szintű DELE (Diploma de Español como Lengua Extranjera) spanyol nyelvvizsga-bizonyítványt kér az állampolgárság kérelmezéséhez. Ez megfelel egy magasabb szintű kezdő nyelvtudásnak.

Portugália szintén A2-es KER-szintet követel meg az állampolgársághoz. Olaszországban pedig B1-es nyelvtudásra lesz szükségünk mindehhez.

Fotó: Pontus Vellgraf / Unsplash

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!