2024-01-03
Ha laptopról foglalsz szállást, inkább nézd meg a telefonodat is
A RatePunk utazási iroda legfrissebb felmérésben annak járt utána, hogy melyik szállásfoglaló oldalakon tudunk a legkedvezőbb áron szálláshelyekhez jutni. A cég végül több mint 198 ezer szálláskeresést vizsgált meg 2023. január 1. és december 1. között, az eredmények szerint pedig egyáltalán nem mindegy, hol, és hogyan nyomunk rá a foglalás gombra.
Bár a Bookingot a legtöbben ismerjük, azt már kevesebben tudják, hogy a Booking Holdings anyacégéhez tartozó Agoda és Priceline oldalak sok esetben jóval olcsóbban kínálnak szálláshelyeket, mint a nagytestvérük. A felmérés szerint az Agoda kínálta például az esetek 34 százalékában a legkedvezőbb árat, őt a Priceline követte 23 százalékkal, harmadik helyen pedig a Booking mobiloldala áll 16 százalékkal.
A legolcsóbb szállásokat az Agoda Ázsia területén tudta nyújtani: itt a szálláskeresések közel 48 százalékában a cég kínálta a leginkább pénztárcabarát árakat, míg Európában ez az arány 38 százalék. Ezzel az Agoda a kontinensen éppen csak le tudta győzni a Bookingot, mely az esetek több mint 40 százalékában listázta a legkedvezőbb árakat, mutatta be az eredményeket a CNBC.
Na de hova utazzunk jövőre? Ezek lesznek 2024 legjobb úti céljai a szakértők szerint
Azt viszont fontos kiemelni, hogy különbség van a Booking mobilalkalmazása és az asztali verzió között, ugyanis utóbbi felületen a legtöbbször drágább szállásdíjakra számíthatunk, mint a mobilos applikációban böngészve.
„Ez a jelenség egyébként nemcsak a Bookingnál figyelhető meg, de a Booking esetében a legnagyobb a tapasztalt árkülönbség az asztali és a mobil felületek felhozatala között”
– részletezte az eredményeket Justin Albertynas, a RatePunk vezérigazgatója.
Fotó: Marvin Meyer / Unsplash
Ennek egészen egyszerűen az az oka, hogy a weboldalak üzemeltetése nagyobb költséggel jár, mint az applikációké.
Míg előbbi felületen fizetni kell például a Google-hirdetésekért, versenyezni kell a keresőmotorok kulcsszavaiért, valamint így minden alkalommal az ügyfelekért is, addig az alkalmazásokon keresztül jóval könnyebb megtartani a felhasználókat.
A Booking így három különböző árszabással dolgozik, ezek közül a legdrágább árak egyértelműen az asztali számítógépeken jelennek meg. A mobil böngészőben és a telefonos alkalmazásban eltérő, de nagyjából hasonló árkategóriában vásárolhatunk – az esetek 20 százalékában viszont az alkalmazásban kedvezőbb szállásdíjakkal találkoztak, mint a mobilos böngészőnél.
Ha már appok: 5 praktikus alkalmazás, ami jelentősen megkönnyíti az utazók életét
Érdekesség, hogy az Egyesült Államokban teljesen más a helyzet, itt ugyanis a Booking helyett a Priceline-ra éri meg a leginkább támaszkodni az eredmények szerint. A Priceline az esetek közel felében (48,5%) kínált olcsóbb árakat, míg a Booking a keresések 26, az Agoda pedig csupán a keresések 13 százalékában bizonyult a legjobb választásnak.
Albertynas szerint ez viszont 2024-ben változhat, mivel a cég elsődleges tervei közé tartozik az amerikai terjeszkedés. New York-ban például már a Bookingon futhatunk bele a legkedvezőbb ajánlatokba, Miamiban és Los Angelesben a Priceline-on, a honolului nyaralás esetében pedig az Expedián érdemes nézelődnünk.
A RatePunk mindemellett néhány országra vonatkozóan megállapította azt, hogy mely platformok nyújtják a legjobb lehetőségeket:
- Hotels.com – Maldív-szigetek és Mexikó
- Booking.com – Olaszország
- Agoda – Japán, Thaiföld, Malajzia, Ausztrália
- Priceline – Franciaország
- Expedia – Brazília
- ZenHotels – Spanyolország