2024-06-16
Egyre kreatívabbak a csalók: 7 ravasz trükk, amire figyelj a nyaralás alatt
A nyarat nemcsak az utazók várták, hanem a zsebtolvajok is. Azt a legtöbben már tudják, hogy Európa nagyvárosainak látványosságainál érdemes extrán ügyelni az értékekre, de az utóbbi időben a csalók módszerei is változtak. Mutatunk hét modern csalási trükköt, amivel nem árt tisztában lenni.
A legnépszerűbb látványosságok a tolvajokat is vonzzák, akiknek a tömegben jóval egyszerűbb dolguk van. A Quotezone utazásbiztosítási szakértői még a csúcsidőszak előtt összeállítottak egy listát azokról az „újkeletű” átverésekről, amelyeknek az óvatlan utazók könnyedén áldozatul eshetnek. Kiemelték: minden esetben érdemes értesíteni a helyi rendőrséget a történtekről, hiszen így a biztosítókkal is egyszerűbb dolgunk lesz balszerencse esetén.
A tolvajok 2024-ben már egy leolvasó vagy egy alkalmazás segítségével is el tudják lopni bankkártyánk adatait abban az esetben, ha a távolság nem haladja meg a 15 centimétert. A „skimming” nevű trükk esetében azt használják ki, hogy a bankkártyák egy saját rádiófrekvencián (RFID) továbbítják a banki adatokat, ha pedig a tolvajok elég közel kerülnek hozzánk, le tudják hallgatni ezeket. Jó megoldás lehet, ha a különösen zsúfolt területeken inkább készpénzzel fizetünk, de manapság léteznek már RFID-blokkoló pénztárcák is, így az abszolút biztonságért egy ilyenbe is beruházhatunk – ráadásul nem is túlzottan drágák.
A nyaralások foglalása során is belefuthatunk a csalókba: többször megesett például, hogy nem létező szálláshelyeket foglaltak le az utazók. Ezt a legtöbbször onnan tudjuk felismerni, ha egy adott szálláshelyet vagy szolgáltatást irreálisan olcsón kínálnak.
Ilyen például az Airbnb vagy a Booking, de ezeken az oldalakon is minden esetben nézzünk utána a többi utazó értékelésének – ha gyanúsan nem mondott senki véleményt a szállásról, akkor inkább válasszunk másik opciót.
Az éttermi csalások elkerülése érdekében is érdemes a vendégvéleményekre, különösen a külföldiektől érkező értékelésekre hagyatkoznunk. Továbbá minden esetben kérjük el, és olvassuk át figyelmesen a számlát azért, hogy nehogy egy nem várt összeg is szerepeljen rajta. Egyes éttermekben ugyanis megesik, hogy a helyiek és a turisták másfajta árazású étlapot kapnak, néhol pedig több pénzt kérhetnek azért, ha a teraszon fogyasztjuk el a vacsorát.
Amennyiben nyaralás alatt taxiba szállnánk, mindenképpen tájékozódjunk az adott taxi engedélyéről. Sok állomáson listázva is vannak a várható díjak, de előre meg is kérdezhetjük azt, hogy mennyiért tudna valahova elvinni minket a sofőr. Beszálláskor különösen ügyeljünk arra, hogy a taxióra nullán álljon, és nem árthat a rendszámot is megjegyeznünk.
Biztonságot ad, ha olyan alkalmazásokat, szolgáltatókat használunk, melyek széleskörben ismertek. Minden városban vannak hivatalos taxiszolgáltatók, de általánosságban a Bolt és az Uber is megbízható vállalatok.
A zsúfolt, illetve a turisták által kedvelt helyeken gyakran belefuthatunk segítőkész helyiekbe. Ezzel alapvetően nincsen gond, főleg, ha mi kérünk segítséget valakitől. Azonban a csalók is kihasználják a turisták tájékozatlanságát, így ha valaki „véletlenül leönt” minket vagy minket megérintve fordít el például egy irányba, akkor van esély rá, hogy csak értékeinkre fájt a foga.
Az ilyen csalók gyakran kínálnak valamiféle szolgáltatást – például fényképeket készítenek. Igyekezzünk értékeinket például egy övtáskába rakni, amit tartsunk magunk előtt, ne fordítsuk át a hátunkra. Ha pedig valaki túlságosan közeledne, inkább lépjünk hátra.
A vonatállomásokon vagy a buszpályaudvarokon sok esetben találkozhatunk értékmegőrző szekrényekkel, ahol akár az egész bőröndünket is ott hagyhatjuk. Míg a hivatalos megőrzőkkel nem szokott gond lenni, addig néhány csaló ezeken a helyeken az igazi kulcsok helyett egy hamisítványt fog a kezünkbe adni, hogy távozásunk után ők a valódi kulccsal el tudják lopni azt, amire „szükségük” van.
Egy részről értelemszerűen tájékozódjunk előre a hivatalos értékmegőrzőkről, másrészről pedig mindig próbáljuk ki, hogy a nekünk adott kulcs tényleg nyitja/zárja az ajtót.
A készpénzfelvevő-automatáknál is tudnak trükközni a profi csalók. A tolvajok hamis kamerákat, leolvasókat és akár hamis billentyűzeteket tudnak installálni egy adott ATM-re azért, hogy ilyen módon jussanak hozzá bankkártyánk adataihoz. Éppen ezért külföldön jobban járunk akkor, ha olyan automatákat használunk, melyek a bankfiókokban, zárt területen vannak.
(Forrás: Travel Daily Media)
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!