Csillogós, gourmet és extrafinom: már itthon is imádják a piramis alakú fűszert Csillogós, gourmet és extrafinom: már itthon is imádják a piramis alakú fűszert
Fotó: Shutterstock

2024-01-11

  • Drive
  • Gasztro
  • Csillogós, gourmet és extrafinom: már itthon is imádják a piramis alakú fűszert

Csillogós, gourmet és extrafinom: már itthon is imádják a piramis alakú fűszert

A legtöbben ételeink ízesítésére a klasszikus konyhasót szoktuk használni, ám arról nem mindenki tud, hogy van a sónak egy olyan verziója, ami különösen feldobja a fogásokat. A fine dining szcénában már sok séf inkább Maldon sóvirágot használ az ízesítéshez, a fűszer pedig itthon is egyre több étteremben köszön vissza.

Míg a sóbányászat mestersége évszádokra nyúl vissza, a Maldon sóvirágot „mindössze” 140 évvel ezelőtt kezdték előállítani. Különlegessége, hogy a sókristályok egyedi, piramishoz hasonlító formában állnak össze, ráadásul rendkívül tisztának mondhatók.

Maldon sóvirággal viszont nem találkozhatunk mindenhol, a terméket ugyanis csak Angliában, pontosabban a Blackwater Estuary Nemzeti Park környékén bányászhatják ki. A fűszert kizárólag az essexi Maldon Salt cég munkatársai bányásszák, dolgozzák fel és értékesítik. A nagyszemű, kristályos sót a délkelet-angliai Blackwater folyó torkolatánál nyerik ki, és textúrájának – na meg ízének – köszönhetően a világ egyik legjobb minőségű sójaként hivatkoznak rá.

A Vince gasztromagazin cikkében kifejti, hogy a Maldon sóvirág a piramisos formát az egyedi előállítási technológia miatt veszi fel. A feldolgozás során ugyanis az illetékesek addig engedik párologtatni a tengervizet, amíg az nagyobb sókristályokká áll össze. Bár a technológia természetesen jóval megkönnyítette ezt a folyamatot, a Maldon Salt máig jelentős hangsúlyt fektet a hagyományos módszerek megőrzésére. Éppen ezért rendre a tavaszi dagály idején gyűjtik be a sót, amikor a magas és az alacsony vízállás közötti különbség a legnagyobbnak mondható.

Az ecettípus is könnyedén feldobhat egy-egy receptet: Régen szégyenkeztek miatta, ma a konyhaművészet nélkülözhetetlen fűszere

Fotó: Shutterstock

Milyen sók vannak a világon? 

A világon jelenleg három fő kategóriába sorolhatók a sók.

A legnagyobb népszerűségnek az apró kristályokból álló konyhasó örvend, ugyanis a benne található csomósodásgátló anyagok miatt a vendéglátóhelyek és az átlagemberek számára is ideálisnak számít. Népszerűségéhez persze hozzájárul az elérhetősége is: a legtöbb bányában ezzel a típussal dolgoznak.

Nagyobb szemcsékkel nemcsak a Maldon sóvirágnál, hanem a kóser só esetében is találkozhatunk. Ezt a típust is előszeretettel használják a konyhákban, mivel durva szemcséiből fakadóan a kristályok rendkívül tisztának számítanak. A kóser só ideális a húsok fűszerezésére, mivel a nagyobb szemcsék jól tapadnak a húsok felületére, és nagyjából egyenletesen is oszlanak el rajta.

Ha tisztaságról beszélünk, a Maldon sóvirág szorosan követi a kóser sót: szabálytalan alakú kristályai szintén magas koncentrációban tartalmaznak ásványi anyagokat, nagyméretű pelyhei pedig minden falatot roppanóssá varázsolnak. Éppen ezért a Maldont rendszerint utólagosan, közvetlenül a tálalás előtt szórják az ételekre.

A pörkölthöz a legjobb a rendes só, de egy másik fűszerrel bátran kísérletezhetünk: Nem gondolnád, de egy hétköznapi fűszer új szintre emeli a marhapörköltet

A bevásárlólista:

A Maldon Salt a steakekhez az alábbi receptet ajánlja:

Hozzávalók a steakhez:

  • Rib eye steak (2x4cm vastagságú szeletek, 350-400 g/szelet)
  • 1 ek Maldon sóvirág
  • kevés konyhasó
  • kevés olívaolaj

Hozzávalók a kéksajtos fűszervajhoz:

  • 100 g vaj
  • 100 g kéksajt
  • egy kisebb csokor metélőhagyma
  • bors (ízlés szerint)
  • Elkészítés:

Fotó: James Kern / Unsplash

Elkészítés:
  • Egy nappal a tervezett főzés előtt fogjunk neki a száraz pácolásnak: szórjuk meg kevés konyhasóval a steaket és helyezzük egy rácsra, majd fedetlenül hagyjuk azt a hűtőben az éjszakára.
  • A mártáshoz egy kis tálkában keverjük össze a vajat, a sajtot és a felszeletelt metélőhagymát. Kanalazzuk egy sütőpapírra a keveréket, majd csavarjuk hengeralakúra az egészet. Rakjuk hűtőbe, hogy le tudjon hűlni.
  • Amikor készen állunk a sütésre, tekerjük fel a grillsütőt magas hőfokra, és adjunk neki elég időt ahhoz, hogy rendesen felmelegedjen.
  • Locsoljuk meg a steaket olívaolajjal és bátran sózzuk meg. A tűz fölött, folyamatos forgatás mellett nagyjából 5-6 percig süssük a steaket, amíg a külseje szépen karamellizálódni kezd. A steak belső hőmérsékletének nagyjából 52-60 Celsius-fok között kell lennie ahhoz, hogy medium rare (közepesen átsült) eredményt kapjunk.
  • Hagyjuk pihenni a steaket egy kicsit és sózzuk meg Maldon sóval.
  • Tálalás előtt rakjunk egy kis fűszervajat a szeletekre, mely gyönyörűen rá fog olvadni a húsra.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!