2023-11-15
Elkelt az a menüsor, amit a Titanic utasai fogyasztottak közvetlenül a tragédia előtt
A Titanic tragikus történetéről mindenki hallott. A hajó utasai pár órával a baleset előtt még mit sem sejtve, vidáman élvezték a luxushajón felszolgált korabeli menüt, ami 10 fogást tartalmazott – az étlap pedig hihetetlen módon túlélte a katasztrófát.
A CBS News beszámolója szerint gazdára talált az 1911. április 14-re dátumozott étlap. A menüt az RMS Titanic első osztályán utazók között szolgálták fel, ráadásul az étlapot nem is olyan régen találták meg: egy kanadai történész családja még 2023 elején bukkant rá a lapra. Az elhunytakat és értékeiket még Új-Skócia tartományába szállították, itt élt az a történész is, aki szert tett a 10 fogásos degusztációs menüre.
Azt senki sem tudja, hogyan került a történészhez a történelmi jelentőségű dokumentum. A férfi 2017-es halálát követően a családja idén egy 1960-as képesalbum oldalai között találtak rá a papírra.
Az egyedi étlapot végül nagyjából 83 ezer fontért, azaz közel 36 millió forintért sikerült eladni egy aukció keretében.
Ez is érdekelhet: 5 megdöbbentő skandináv étel, ami a legéhesebb turistákat is kihívás elé állítja
A Titanic első osztályára több száz fontért lehetett jegyet váltani (mai árfolyamon nagyjából hárommillió forintért), aminek fejében az utasok a lehető legjobb szolgáltatást kapták. A tragédia napján egy visszafogottnak is mondható ebédet fogyasztottak a fedélzeten: jacket potatoe, azaz héjában sült és tört burgonya volt a főétel, a vacsora azonban egy pazar 10 fogásos menüsor volt.
A luxusétlap egy tipikus brit, edward-korabeli menü, ami most, 111 évvel később sem tűnik unalmasnak.
- Lazac hollandi mártással és uborkával
Főtt lazac, selymes, tojásos szósszal és nyers uborkával. - Chicken a lá Maryland (Csirke Maryland módra)
Az amerikai államról elnevezett fogás rántott és sült csirkéből áll, mártással, általában banán volt mellé a köret. - Cookie Leekie
Skót leves póréhagymából, csirkéből és rizsből. - Galamb zsázsával
A kor népszerű étele volt a sült galambcsibe, így ebből a menüből sem maradhatott ki. - Eggs à l'argenteuil
Ez az előkelően hangzó, francia elnevezésű étel tulajdonképpen tojásrántotta spárgával. - Consommé Olga
Szintén francia elnevezés egy egyszerű ételre: marhahúsleves portóival felfőzve, fésűkagylóval tálalva. - Pácolt bivalynyelv
A svédasztalos hideg ételek között szerepelt a pácolt bivalynyelv, amelyet vékonyra szeletelve tálaltak. - Pâté de foie gras
Azaz libamáj-pástétom. - Barack zselével
A menüsor végén kétféle desszert volt, az egyik a barack Chartreuse likőrös zselében. - Waldorf pudding, azaz Waldorf-felfújt
Ez egy almás-diós párolással készített sütemény, felfújt vanília szósszal
Fotó: Ben Gabbe / Getty Images
Erről hallottál már? Gin-tonik egy kis csavarral: így isszák Japánban a világ egyik legkedveltebb koktélját
Az sikeres aukció hírére egy szakács úgy döntött, tiszteletet adva az étel szerepének, újraalkotja az egyik fogást, a Maryland módra készült csirkét. Bár a recept maga elég régi, az alapvetésekben a legtöbb forrásban egyetértenek: a csirkét fűszeres lisztben kell megforgatni, majd olajban kell kisütni. A serpenyőre továbbá főzés közben egy fedelet szükséges helyezni, hogy a hús lényegében párolódjon. A serpenyőben keletkezett zsiradékot pedig egy krémes mártásba – gyakran besamelbe – kell keverni, amit a húsra is kanalazhatunk, de mellé is tálalhatjuk – ismerteti a klasszikus receptet a BBC.
Jared Howard New York-i séf ezt az ételt gondolta újra egy szendvics formájában. A szendvicshez rántott csirkét, fokhagymás-vajas pogácsát, csípős szószt, házilag pácolt uborkát és shiitake gombás besamelt használt.
Olvasd el ezt is! 6 tradicionális alpesi fogás, amit kötelező megkóstolni a síelés alatt
Az étlap mellett egyébként egy zsebóra is gazdára talált, mely a cikk szerint a 34 éves, orosz Sinai Kantor tulajdonát képezte. A férfi is a hajón vesztette el az életét, az óra ezt követően feleségéhez került, akinek sikerült túlélnie a katasztrófát.
A zsebóra mintegy 97 ezer fontért (nagyjából 42 millió forintért) talált gazdára ugyanezen az aukción
Mint ismert, 1912. április 10-én 2228 utas szállt fel a 269 méter hosszú és 28 méter széles hajóra, amely néhány nappal később, 1912. április 14-én, vasárnap 23:40-kor jéghegynek ütközött az Atlanti-óceánon, és április 15-én, hétfőn 2:20-kor, a baleset után két és fél órával, kettétört, majd elsüllyedt. A hajókatasztrófában 1517 ember hunyt el, azaz összesen 705-en élték túl a hajótörést, vagyis körülbelül a hajón utazók egyharmada. A Titanic hajótörötteit a Carpathia vette fel, a mentésben egy magyar orvos, Dr. Lengyel Árpád, a Carpathia hajóorvosa is segédkezett, összesen 711 embert mentett ki a vízből.