Szagolj bele a tavaszba Magyarország 6 különleges arborétumában! Szagolj bele a tavaszba Magyarország 6 különleges arborétumában!
Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert
Fotó: andras_csontos, Shutterstock

2025-03-08

  • Drive
  • Outdoor
  • Szagolj bele a tavaszba Magyarország 6 különleges arborétumában!

Szagolj bele a tavaszba Magyarország 6 különleges arborétumában!

A termálforrásoktól kezdve a csodás tengerszemeken át az idilli településekig, számos ok van arra, hogy felfedezzük Magyarország természeti kincseit. Az arborétumok és botanikus kertek „lakói” pedig hamarosan felélednek a téli pihenést követően, így pont jó helyen járunk az időben ahhoz, hogy elkezdjünk tervezni egy hétvégi kiruccanást!

Nemzeti Botanikus Kert – Vácrátót

A fővárostól alig egy órára terül el hazánk legismertebb és leggazdagabb arborétuma, a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert. A kétszáz évnél is idősebb történelmi kert 27 hektáros területét mintegy 13 ezer féle növény díszíti. A kacskaringós utak mentén a hazai növények mellett külföldi, trópusi példányokkal is találkozhatunk. Az arborétum meglátogatása a gyerekeknek is izgalmas program lehet, hiszen önálló sétákon kívül részt vehetünk élménysétákban, tudós túrákban és vezetett túrákon is.

Folly Arborétum és Borászat – Badacsonyörs

A Folly arborétum nem csupán egy botanikus kert, hanem a Folly család történetének egy fontos részlete is. A több generáció által művelt kert kiépítésébe még az 1900-as évek elején kezdett bele Folly Gyula, aki olyan növényeket telepített ide, melyekről úgy gondolta, jól éreznék magukat ezen a klímán. A természet szeretete átívelt a generációkon, ma már a negyedik Folly-generáció gondozza a birtokot, aminek különlegessége, hogy a világ mind a huszonötféle ciprusfaja megtalálható területén.

Az arborétum legmagasabb pontján egy fenyőtobozra emlékeztető kilátó is helyet kapott, ahonnan megcsodálható a Balaton tája. A botanikus kertnél ráadásul a balatoni borvidék boraiba is belekóstolhatunk, hiszen a család egy éttermet is létrehozott a látogatók számára.
Tiszakürti Arborétum – Tiszakürt

A grófi kertből kialakított, növényfajokban gazdag arborétum Kecskeméthez és Szolnokhoz közel, Tiszakürtön található. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságához tartozó területet egykoron mocsár fedte, ennek köszönhetően szinte érintetlen formában maradtak fent a Tisza magasabb térszintjének tölgy-szil- és magaskőris alapú erdőrészletei. A kert „lakosságát” persze az évek alatt tovább bővítették, így kerültek be például a borókák, a luc-, a fekete-, illetve a jegenyefenyők is.

A 60 hektáros területen a séták mellett olyan izgalmas programokban is részt vehetünk, mint a madárgyűrűzés, a rovarmegfigyelés, de a tiszavirágzás megfigyelésére is van lehetőségünk.
A Bencés Főapátság Arborétuma és Gyógynövénykertje – Pannonhalma

Magyarország egyik legrégebbi füvészkertjét évszázadok óta a pannonhalmi bencés apátság gondozza. Az arborétumot még 1802-ben hozták létre, 22 hektáros területén pedig ezernél is több növényfaj, emellett legalább 150 féle madár érzi otthon magát. A 2010-ben elkezdett felújítás során ráadásul olyan ritka növényekkel bővült, mint például a libanoni cédrus, a keleti ámbrafa vagy a távolkeleti szugifenyő. A hagyományos látnivalók mellett egy gyógynövényház, illetve egy gyógynövények lepárlására szolgáló látványüzem is látogatható – előbbiben még teázni is tudunk.

Kámoni arborétum – Szombathely

A Kámoni arborétum nem csupán növénygyűjtemény, de tudományos kutatóintézet, valamint a nyugati országrész oköturisztikai központja is. A kertet főleg a késő tavasszal virágzó rododendronairól ismerik, de a különböző színű növényekből összeállított rózsakert is sok fényképen szokott szerepelni, hiszen több mint félezer fajta rózsa található meg benne. A kert kiépítése még az 1860-as években kezdődött meg, alapítójának pedig dr. Saághy István botanikus tekinthető. A 27 hektáron elterülő arborétum területén mintegy 3200 fa- és cserjefaj, cserjefajta található meg, de kaktuszgyűjteménye is jelentős.

Pintér-kert arborétum – Pécs

Ha Pécs környékén járunk, akkor a megboldogult Pintér János banktisztviselő csodaszép villáját és a körülötte elterülő arborétumot is érdemes feltenni a programok közé. Pintér még az 1920-as évek közepén kezdett bele a növények betelepítésbe, amit ma teljesen visszahódítottak a természetes erdőtársulások, így napjainkban egyszerre láthatók a díszfajok, a mediterrán jellegű növények az eredeti társulások. A kertben harmincnál is több védett növényfaj él, köztük a fokozottan védett bánáti bazsarózsával. Az arborétum két legszebb pontja a magaslati kilátóhely és a mesterségesen kialakított tavacska.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!