Megolvasztja a szíveket a világ legkisebb rénszarvasfaja Megolvasztja a szíveket a világ legkisebb rénszarvasfaja
Fotó: Raffi Maghdessian / Aurora Photos, Getty Images

2024-10-14

  • Drive
  • Outdoor
  • Megolvasztja a szíveket a világ legkisebb rénszarvasfaja

Megolvasztja a szíveket a világ legkisebb rénszarvasfaja

A téli időszak egyik legjellegzetesebb állatai a szánhúzó kutyák mellett egyértelműen a rénszarvasok. Ugyan az állat hallatán általában nagyobb méretű egyedekre gondolunk, a rénszarvasoknak létezik egy olyan alfaja is, amely meglehetősen kicsire – és aranyosra – sikeredett. A svalbardi rénszarvasok északon, a Spitzbergákként is ismert Svalbardon élnek.

A rénszarvasoknak összesen hét alfaja létezik, melyek közül mindegyik más-más területen érzi otthon magát. Közülük az egyik a svalbardi rénszarvas, azaz a Rangifer tarandus platyrhynchus. Az állatok a Norvégia és Grönland között található Spitzbergákon élnek, súlyuk pedig évszaktól változóan 60 és 90 kilogramm között mozog.

Kicsi méretükhöz rövid, zömök lábak és kerek fej társul, testhosszuk pedig nem sokkal nagyobb az emberekénél: a hím példányok általában 160, míg a nőstények 150 centiméteresre nőnek.

Bundájuk is az évszakoknak megfelelően változik. A nyári időszakban hátuk barnás, télire viszont kifakul, és egy fehéres-szürkés árnyalatot vesz fel – ilyenkor egyébként szőrzetük dúsabb is, aminek köszönhetően még az éhes példányok is igencsak kövérnek nézhetnek ki.

A Spitzbergákon más állatok is élnek azért: Norvégia lebontott egy egész falut, hogy a jegesmedvék visszatérjenek

A többi rénszarvashoz hasonlóan a hímek agancsosak, melyeket általában április és július között növesztenek ki, decemberben pedig lehullajtják. Az állatok szinte minden típusú növényből szívesen lakmároznak, és általában 3-5 fős csoportokban legelésznek. Habár a svalbardi rénszarvasok az egész nyarat táplálkozással töltik, a legtöbb esetben mégis az éhenhalás okozza vesztüket.

Ezen kívül rendkívül alkalmazkodóak, és a mozgást sem szeretik túlzásba vinni: remekül használják ki testük vésztartalékait (zsírokat, izmokat), és a biztonság érdekében a téli időszakban sem nagyon pazarolnak energiát. Kivéve persze ha szaporodásról van szó. A hímek nagyjából október környékén kezdik el összegyűjteni háremüket, amelyekhez olykor akár 10 nőstényt is be tudnak csábítani.

A nőstények egyébként egyetlen egy csemetét hoznak világra, az állatok általában 10 évig élnek. A becslések szerint jelenleg körülbelül 10 ezer példány található a világon.

(Forrás: npolar, spitsbergen-svalbard.com)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!