Térképen Magyarország „Szedd magad!" levendulamezői Térképen Magyarország „Szedd magad!" levendulamezői
Fotó: Fotó: Léonard Cotte / Unsplash

2024-06-06

Térképen Magyarország „Szedd magad!" levendulamezői

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) új projektjének nagyon örülni fognak a levendularajongók. Elkészítettek ugyanis egy egész térképet azokról a belföldi helyekről, ahol a népszerű „Szedd magad!” akció keretében bárki szert tehet egy kis levendulára.

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrehozott egy szuper levendulatérképet, melyen a nagyközönség számára is nyitott levendulamezőket ábrázolták.

Cseresznyésekről is írtunk már: Ennél olcsóbban nem találsz: itt vannak az ország „Szedd magad!” cseresznyéskertjei

Lakatos Márk, a MATE gyöngyösi Károly Róbert Campus gyógy- és fűszernövények felsőoktatási szakképzésének mesteroktatója elmondta, hogy a jelölések a közösségi oldalakon publikált adatokon alapulnak: ebbe beletartoznak a bejegyzések, az utalások, valamint a különböző online felületeken publikált interjúk és cikkek is.

A térkép jelenleg 206 hazai és 52 határon túli levendulamezőt ábrázol.

„A gyógynövényturizmus ügyéért készült térkép olyan hazai és határon túli levendulásokat jelöl, amelyek a közönség számára előzetes bejelentkezéssel vagy bejelentkezés nélkül látogathatók, szívesen fogadják a magyar ajkú látogatókat”

– ismertette a projektet Lakatos a Heolnak.

„Egyetemünk Gyógy- és Aromanövények Tanszékén évek óta folyik a levendulákkal kapcsolatos fajtaértékelési tevékenység, hatóanyag meghatározás, valamint szaktanácsadás. A hazai gazdálkodók 2023-ban közel 200 hektáron termesztették a valódi (Lavandula angustifolia) és a hibrid levendulát (Lavandula × intermedia)”

– tette hozzá.

Egy másik térkép is készülőben van: Segítségünket kérik a fehér tündérrózsák feltérképezésében a Tisza-tónál

A lila virágzatú, finom illatú növényt a kezdetekben általában kolostori gyógynövénykertekben termesztették, mára viszont számos kisebb-nagyobb ültetvény díszíti hazánkat. Az első levendulatöveket a bencés szerzetesek hozták magukkal Olaszországból, és hosszú ideig gyógynövényként alkalmazták a kolostorokban. Az eredeti levendula (Lavandula angustifolia) megszárított virága egyébként már 1871-ben hivatalos gyógynövény volt, de a jelenleg hatályos VIII. Magyar Gyógyszerkönyv szerint is ekként tekinthetünk rá.

A levendula enyhe nyugtató, rovarriasztó és fertőtlenítő hatású is, de sok esetben illat- és aromaanyagaiért használják.

Fotó: Nikolett Emmert / Unsplash

Magyarországon Tihany számít a levendulatermesztés bölcsőjének, ahol az első ültetvények még több mint száz évvel ezelőtt, 1920-ban alakultak ki Bittera Gyula illóolajgyáros révén.

A térképen jelölt levendulások java része „Szedd magad!” akcióval várja a vendégeket, több helyszínen pedig kézműves foglalkozásokban is részt vehetnek a látogatók.

Persze mielőtt útnak indulnánk, mindenképpen tájékozódjunk az adott hely nyitvatartásáról,

illetve azokról az eszközökről, amiket netalántán érdemes magunkkal vinnünk.

Fotó: Léonard Cotte / Unsplash

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!