2024-07-29
A világ leggyorsabb madara egy Forma-1-es autóval is felveszi a versenyt
A vándorsólymokkal nem éri meg packázni, ha gyorsaságról van szó, hiszen a madarak nemcsak, hogy profi ragadozók, de elképesztően gyorsak is. Ugyan a világ leggyorsabb madara címet ők tartják, bizonyos szempontból egyáltalán nem a vándorsólymok számítanak a legsebesebb állatoknak.
A vándorsólymok igazi csúcsragadozónak számítanak, hiszen rendkívüli gyorsaságuk révén szinte alig akad olyan préda, akit ne tudnának meglepni – a madarak ugyanakkor ezt a rekordsebességet csak zuhanórepülés közben tudják elérni. Ilyenkor általában nagyon magasról szúrják ki áldozatukat, majd amikor eltökélik magukat, szárnyaikat behúzva, csőrükkel lefele csapnak le vacsorájukra.
Ezt a lendületet viszont nem éppen „természetes környezetében” sikerült elérnie, hiszen a Frightfulnak (Félelmetesnek) keresztelt sólymot egy, több mint ötezer méteres magasságban közlekedő repülőből engedték útjára. Minderre a National Geographic egyik dokumentumfilmjének köszönhetően került sor, a körülmények miatt viszont sokan megkérdőjelezik, hogy normális esetben is képes lenne-e ekkora gyorsaságra egy vándorsólyom.
Habár a vándorsólymok sebességével egyetlen állat sem tudja felvenni a versenyt, mivel a 320 km/órát meghaladó teljesítményt nem puszta erőnlétüknek köszönhetik, ezért bizonyos szempontok alapján mégsem ők számítanak a világ leggyorsabb madarának. Ha azt nézzük, hogy melyik madár képes a legnagyobb sebességgel suhanni csupán szárnyainak használatával, akkor egy jóval kisebb versenyző viheti haza az aranyérmet.
És ez még nem minden: habár a fecskék közt ez volt a valaha mért legnagyobb sebesség, széleskörben úgy gondolják, hogy a sertefarkú sarlósfecske még ennél is gyorsabban tud száguldani: a nem hivatalos kimutatások szerint képesek akár 169 km/órával is repeszteni.
Mindazonáltal a Föld leggyorsabb állata igazából nem is egy madár, hanem egy emlős: minden tollas kollegáját maga mögé utasítva, a mexikói szelindekdenevér tényleg képes elérni azt a sebességet, amit a sertefarkú sarlósfecskéknél csak spekulálnak.
A mexikói szelindekdenevérek ugyanis puszta önerőből képesek 160 km/órás sebességet elérni.
(Forrás IFL Science)
Olvasd ezt is!
Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!