Így emlékeznek a halottakra a világ különböző pontjain Így emlékeznek a halottakra a világ különböző pontjain
Día de los muertos
Fotó: Shutterstock

2024-11-01

  • Drive
  • Program
  • Így emlékeznek a halottakra a világ különböző pontjain

Így emlékeznek a halottakra a világ különböző pontjain

Világszerte különböző vallási és kulturális hagyományokkal találkozhatunk, ám az elhunytakról mindenhol megemlékeznek. Az már persze teljesen változó, hogy ez hogyan zajlik: vannak, ahol színes ünnepségeket szerveznek, máshol viszont inkább a csendes tiszteletadással fejezik ki részvétüket az emberek.

Día de los Muertos – Mexikó

Míg egyes helyeken elképzelhetetlen lenne, hogy egy hatalmas, vidám ünnepséggel emlékezzenek meg az elhunytakra az emberek, addig Mexikóban ez teljesen természetes. A mexikóiak szerint ugyanis évente egyszer, november elsején a halottak visszatérnek az élők közé, amit illő megünnepelni. Bár a Día de lost Muertos szó szerinti fordításban is halottak napját jelent, éppen az előzőek miatt a legtöbben sokkal inkább az élet ünnepének tartják november első napját.

A helyiek általában arcfestéssel, virágkoszorúkkal és színes ruhákba öltözve vonulnak fel az utcákon, az eseményt pedig egy kiadós lakomával zárják.
Samhain – Írország

A kelta hagyományoknak megfelelően az írek a mai napig nagy becsben tartják a halottaikat, és nagyon komolyan veszik a rájuk emlékező ünnepeket. A hivatalosan október 31-től november 2-ig tartó Samhain a kelták számára a betakarítási, aratási időszak végét jelezte, ezzel párhuzamosan viszont úgy vélték, hogy ilyenkor a legvékonyabb a határ a túlvilág és a mi világunk között. Mindennek rendre egy óriási máglyával tisztelegtek, de a Samhain-ra vezethető vissza a mára világszerte népszerű halloween is.

Guédé – Haiti

A Karib-térség vidékén található Haitiban a halottak napja november elsejére és másodikára esik, az ünnepséget pedig leginkább a voodoo riutálékról lehet felismerni. Ilyenkor a helyiek vörös és fekete ruhákba öltöznek, amit a nyakukba tekert lila sál egészít ki. A résztvevők ezt követően elindulnak a közeli temetők felé, ahol a közösség spirituális vezetője rumba áztatott botok égetésével kezdi meg a gyászszertartást. Sokan kávét, ételeket és virágokat hoznak a sírokra azért, hogy az elhunytaknak meg tudják adni a kellő tiszteletet.

Undas – Fülöp-szigetek

Délkelet-Ázsia államai ugyan javarészt mást vallásokat gyakorolnak, a Fülöp-szigeteken azonban a spanyol múlt miatt döntően a kereszténység dominál. Ehhez mérten a helyiek általában virágokat, ételeket és italokat visznek szeretteik sírjaihoz, azonban ezt követően gyakran tüzet is gyújtanak, majd énekléssel és táncolással folytatják a rituálét.

Külön érdekesség, hogy a térségben annyira népszerű a karaoke, hogy a családok november elsején rendszerint egy egész szettel vonulnak a temetőkbe, ahol többedmagukkal hajnalig énekelnek.
Az éhes szellemek fesztiválja – Kína, Tajvan

A taoisták körében Zhongyuan, a buddhistáknál pedig Yulanpen Fesztiválként ismert éhes szellemek fesztiválját mindig a holnaptár hetedik hónapjának 15. napján tartják egyes ázsiai országokban. Ugyan eszerint az egész hónap az eltávozott lelkekről szól, az időszak csúcspontja az éhes szellemek fesztiválja. Ilyenkor úgy tartják, hogy a holtak visszatérnek az élők közé, ám mivel nagyon éhesek, ezért az emberek általában rengeteg étellel és itallal készülnek, de sokan ruhákat, ékszereket, cipőket és táskákat is visznek nekik azért, hogy mindenük meglegyen. A színes ünnepség végén sokszor lámpásokat engednek a el a vízen azért, hogy irányt mutassanak a szellemeknek .

(Forrás: hamuesgyemant.hu)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!