2024-05-28
Nem létező helyszínekre küldi a ChatGPT az utazókat
Bár a mesterséges intelligencia egyre több területen tudja kisegíteni az embereket, a technológia sok esetben hibás információkat közöl. Egy új kutatásban az MI turisztikai vonatkozásait vizsgálták meg, pontosabban a ChatGPT utazástervező funkcióját – a rendszer pedig sok esetben téves vagy pontatlan adatok szerint tervezett.
Világszerte egyre nagyobb felhajtás övezi a mesterséges intelligenciát, és bár a technológia számos területen a segítségünkre lehet, nem minden esetben éri meg teljesen megbízni benne.
A Thrillist legutóbb egy friss kutatásra hívta fel a figyelmet, melyben a SEO Travel csapata annak járt utána, hogy mégis hogyan teljesít az egyik legnépszerűbb MI-platform, a ChatGPT utazásszervezés tekintetében. A tesztelés során a világ 10 népszerű úti célját vizsgálták meg.
Az eredmények szerint a ChatGPT nem teljesített olyan jól,
ugyanis a javasolt útvonalak 90 százalékában legalább egy hibát találtak.
Az útitervek 52 százalékában az MI nem vette figyelembe a látványosságok, kávézók, éttermek nyitvatartási idejét, 25 százalékban pedig nem logikusan felépített útvonalakat ajánlott a program.
A Google Maps se tud mindent: A Google Térkép útvonalát követte, helikopterrel kellett kimenteni
Fotó: Growtika / Unsplash
Bár ezek csak „kisebb” hibák, a felmérést végzők ennél nagyobb problémákat is találtak. A ChatGPT útvonalainak 24 százaléka olyan látnivalókhoz, kávézókhoz, éttermekhez akarta elkalauzolni őket,
amelyek véglegesen vagy ideiglenesen bezártak.
Ezek az alkalmazások azért jóval ügyesebbek: 4 ingyenes alkalmazás, amiben a mesterséges intelligencia megtervezi a nyaralást
A 100 mesterséges intelligenciával tervezett útvonalban között ráadásul olyan helyszínek is szerepeltek, amik egyáltalán nem léteznek.
Erre jó példa Róma, ahol a rendszer egy úgynevezett „Antico Caffé” helyet javasolt reggelizésre, ilyen viszont egyáltalán nem létezik.
Rómában számos antico café, illetőleg antico bár található, de egyiknek sem ez a neve. Ez kicsit olyan, mintha Budapesten azt javasolta volna a turistáknak, hogy látogassák meg a „Romkocsma” nevű helyet – ugyan fővárosunk tele van romkocsmákkal, egyik helynek se ez a konkrét neve.
Dániában mondjuk jól jött a technológia: Egy MI által vezérelt szemüveges fóka igazítja útba a turistákat Dániában
Mindemellett egyes esetekben úgy tűnt, hogy a pihenés jelentését se teljesen sikerült megfejtenie a ChatGPT mesterséges intelligenciájának, ugyanis Amszterdamban például minden napra más szálláshelyet javasolt a tesztelőknek. Az időbeosztással is gondjai voltak: a rendszer nem tudta realisztikusan megbecsülni, hogy egy-egy látványosság megtekintése mennyi időbe telik.
Például a londoni Buckingham-palotában két órát szánt az őrségváltásra, holott erre 45 perc is bőven elegendő lenne