Egy új alkalmazás segítségével 2023-ban is visszatérhetünk az ókori Görögországba Egy új alkalmazás segítségével 2023-ban is visszatérhetünk az ókori Görögországba
Fotó: Fotó: Constantinos Collias / Unsplash

2023-10-09

  • Drive
  • Tech
  • Egy új alkalmazás segítségével 2023-ban is visszatérhetünk az ókori Görögországba

Egy új alkalmazás segítségével 2023-ban is visszatérhetünk az ókori Görögországba

Athén egyik leghíresebb látványosságát, az Akropoliszt mostantól egy telefonra letölthető alkalmazás segítségével rekonstruálhatják az odaérkező turisták.

A görög kulturális minisztérium és a turisztikai hivatal lelkesen fogadta a tech-innovációt, mellyel az Athénba látogató turisták telefonjukon keresztül láthatják, hogyan is néztek ki a látványosságok évezredekkel ezelőtt.

A görög istenek második nemzedékéhez tartozó titánról, Kronoszról elnevezett alkalmazás a kiterjesztett valóságot (AR) használja ahhoz, hogy képernyőre vigye az adott nevezetesség ókori lenyomatát. Ez még nem minden, ugyanis a görög Cosmote Technology által kifejlesztett Chronos nevű applikáció nem csupán egy képet mutat az ókori Akropoliszról, hanem mozgás (sétálás) közben is alkalmazkodik az építményekhez.

Az applikáció letöltése után a felhasználók ráközelíthetnek az Akropolisz részleteire, ráadásul a Chronosnak köszönhetően a jelenleg a British Museumban tárolt, 200 évvel ezelőtt eltávolított márványszobrokat is az eredeti helyükön láthatják az utazók.

A Londonban található szobrok a régészek elképzelései szerint jelennek meg az emlékművön, ezen felül olyan, kevesek által ismert jellemzők is megjelennek, mint a szobrok eredeti színei.

A VR és az AR turisztikai jelentőségéről már mi is írtunk: Felkészültél? Ezek a tech-innovációk alapjaiban változtathatják meg a turizmust

„A kiterjesztett valóság (AR) és a virtuális valóság (VR) technológiái kicsikét le vannak maradva a mai filmek, illetve a számítógépes játékok technológiáitól. Azonban a múzeumi és archívumi tartalmak digitalizálásával úgy érzem, az elkövetkező években igazán érdekes fogyasztói élményekkel találkozhatunk majd”

– olvashatók Maria Engberg, a svédországi Malmö Egyetem informatika és médiatechnológiai docensének szavai az AP cikkében.

Fotó: Mike Kemp / Getty Images

Lina Mendoni kulturális miniszter szerint az ehhez hasonló innovációk a görög műemlékek megközelíthetőségét, elérhetőségét is növelik majd. Már a népszerű videójáték, az ókori Görögország területein játszható Assassin’s Creed Odyssey is nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az ország magához csábítsa a fiatal utazókat.

Az elérhetőség a digitális térre is kiterjed: a valós látogatók és a így már a virtuális látogatók is könnyedén hozzáférhetnek az ókori Görögország örökségeihez”

– mondta Mendoni.

A virtuális rekonstrukciók kiterjednek a Parthenónra, a brauroniai Artemisz szentélyre, a Herodes Atticus odeon színházára és az Akropolisz lejtőjének műemlékeire is.

Az alkalmazás a Google Play Store-ból és az Apple Store-ból is ingyenesen letölthető.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!