2023-10-11
10 meglepő hely, ahol láthatod a berlini fal darabjait
1992-ben került az izraeli Janco Dada Museumban egy faldarab egy kelet-berlini élettörténeti kiállítás részeként. Tel-Avivban nagy vihart kavart a kiállítás, hiszen Izraelben rengeteg Holokauszt-túlélő telepedett le, akik nem szerették volna az újkori német történelemről szóló tárlatot viszontlátni az új hazájukban. Végül a múzeum igazgatói úgy döntöttek mégis van helye a Németországból induló avantgárd irányzatról szóló tárlatban a berlini falnak, hiszen a dadaizmus éppen egy háborúellenes művészeti mozgalom volt.
Fotó: Wikimedia
Senki nem tudja, miért és hogyan került egy kaszinó férfi mellékhelyiségbe a fal néhány darabja: a bizarr vécét a Main Street Casinóban (Brewery & Hotelben, Las Vegasban) tekintheted meg. A színes betondarbokra piszoárokat szereltek, a fal darabjaira azonban üveglapot tettek, így a falat most sem lehet levizelni, mint ahogy egyébként Kelet-Németországban is tilos volt annak idején.
Fotó: Fuzzy Gerdes, Flickr
Ez egy igen furcsa történet, ugyanis a faldarabot Marco Piccininni, az olasz iparmágnás – aki egyben Monaco pénzügyminisztere – ajándékozta II. János Pál pápának. Piccininni 1990-ben vásárolta meg a betonelemet egy Monte Carlo-i aukción, és 1994-ben, amikor a pápának adta, Vatikánváros kertjébe helyezték.
A Gangwon DMZ Museum kiállításának részeként Dél-Korea és Észak-Korea határán, a demilitarizált zónában található a berlini fal két darabja. Az 1945-ben kettévált ország ma hasonlóan él, mint a fal leomlása előtti 28 évben a németek. A berlini falból megmaradt darabok emlékeztetők és egyben reménykeltők, hogy hátha ott is lesz változás.
Fotó: Facebook
A német konzulátus 2004-ben, a fal leomlásának 15. évfordulóján ajándékozta ezt a faldarabot a Battery Park City Authority-nek. A németek ezzel tisztelegtek az amerikai intézmény előtt, amely elkötelezett a művészeti oktatás mellett. Thierry Noir alkotása, a Heads egyik darabja látható a falon, ami a Kowsky Plazán látható.
Nelson Mandela személyesen, egy hivatalos látogatáson 1996-ban kapta a faldarabot Berlin városától. Mandelát 1990 februárjában engedték ki a börtönből, három hónappal a fal leomlása után, és 1994-ben választották meg a Dél-afrikai Köztársaság elnökévé. Szintén egy jelképes ajándékról van szó, hiszen ahogy Dél-Afrikában, úgy Németországban is volt megosztottság. A berlini fal darabja ma a Mandela Rhodes Alapítvány tulajdonában van Fokvárosban.
Bármilyen meglepő, még Indonéziában is láthatjuk a fal egy részét, ráadásul Jakarta egykori piros lámpás negyedében, Teguh Ostenrik művész installációjának részeként. És hogy honnan a kapcsolódás? Ostenrik művészetet tanult Nyugat-Berlinben a 80-as évektől, és amikor a fal leomlott, azonnal tudta, hogy darabjait el akarja vinni Indonéziába.
Fotó: Wikimedia
Tudtad, hogy a litván főváros Európa közepe? Az európai kontinens földrajzi középpontjában található múzeumot 1991-ben alapította Gintaras Karosas litván szobrász, és ott elhelyezték el a berlini fal egyes darabjait. A leomlás 20. évfordulója alkalmából a litvániai német nagykövetség és a Goethe Intézet Vilnius városának adományozta a történelmi építmény elemeit, amelyek az Europos Parkasban, azaz az Európa Parkban találhatók.
Az Imperial War Museum területén található a darab, amelyet a múzeum kiállítási tételként 1991-ben szerzett meg magának. A falon a német származású művész, Jürgen Grosse alkotása látható, a felirat azt jelenti: „Változtasd meg az életedet!"
Fotó: Wikimedia
Ronald Reagan és Mihail Gorbacsov 1986-ban tárgyalt Izlandon egy csúcstalálkozón, amely sokak szerint a hidegháború végét jelentette – ennek állít emléket a Höfði House-ban lévő faldarab. A beton emlékművet Németország újraegyesítésének 25. évfordulóján ajándékozta Reykjavíknak a German Art Centre Neu West Berlin, és abban a házban állították ki, ahol a Reagan és Gorbacsov találkoztak.