10 kevésbé ismert érdekesség Erdélyről 10 kevésbé ismert érdekesség Erdélyről
Fotó: Fotó: 123rf

2023-09-14

10 kevésbé ismert érdekesség Erdélyről

Írtunk már Erdéllyel kapcsolatban 15 kihagyhatatlan túrahelyről, hogy mit kóstolj meg, ha arra jársz, értekeztünk az 5 legérdekesebb városról, és arról is, hogy mit csinálj, ha egy fogarasi kirándulás közben szembe jönne egy medve. Most pedig néhány olyan információból állítottunk össze egy csokorral, amiről valószínűleg nem hallottál még.

Fotó: 123rf

10 figyelemre méltó tény Erdélyről:
1. Világhírű temesváriak

Helyi sváb szülők gyermekeként Szabadfaluban látta meg a napvilágot Johnny Weismüller. Temesváron született Illy Ferenc, az olasz presszókávé atyja, a nevét viselő világmárka alapítója, valamint Kovács István futballedző is, aki az Ajax Amsterdammal 1972-ben és 1973-ban megnyerte a Bajnokcsapatok Európa Kupáját (BEK).

Fotó: Getty Images

2. Kolozsvári színjátszás

A városban alakult meg 1792-ben a magyar nyelvterület első hivatásos színtársulata. A Kolozsvári Állami Magyar Színház ma Európa egyik legelismertebb teátruma, Tompa Gábor igazgató egyben az Európai Színházi Unió elnöke.

Fotó: Facebook

3. Unesco-régió

Az UNESCO Világörökséghez tartozó hét romániai helyszín közül négy Erdélyben található: a máramarosi fatemplomok, Segesvár óvárosa, a szász erődtemplomok és a Szászvárosi-hegység dák erődítményei.

Fotó: 123rf

4. Károly Wales hercege, de Erdély szerelmese

Károly brit trónörökös visszajáró vendég Erdélyben, hiszen alapítványán keresztül a herceg közel húsz éve aktív a szász falvak megmentésében. Számos több száz éves ingatlan tulajdonosa, köztük négy Észak-Erdélyben, Máramarosban található.

Fotó: Getty Images

5. Hungarikum keletről

Az Európai Unió által hungarikummá nyilvánított kürtőskalács manapság leggyakrabban sütött formája Székelyföldön alakult ki.

Fotó: 123rf

6. Mokanica kisvasút

A máramarosi Felsővisó községből indul és a Vasér völgyének mesés tájain át Erdély leglátványosabb vasútvonalán pöfög a Mokanica kisvasút és a Carpatia Express hotelvonat. Az 1933-ban átadott erdei vasútvonal máig az egyetlen tömegközlekedési eszköz a térségben, ezért nem csak turisztikai látványosság.

Fotó: Instagram

7. Hagymát hagymával

Szilágyperecsenyben a hagymát kultikus tisztelet övezi – nemcsak egy közel ötméteres hagymaszobrot állítot- tak a faluban, de a település a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült a világ legnagyobb, 4,5 km hosszú és 5 tonnát nyomó hagymakoszorújával.

Fotó: Instagram

8. Fa autó, de nem játék

Szabó Péter a Maros megyei Koronkán készítette el Julia Roadsternek elnevezett, teljes mértékben fa karosszériájú egyedi autóját, amely a 2015-ös Frankfurti Autószalonon nagy népszerűségnek örvendett.

Fotó: Getty Images

9. Pityókától a murokig

Erdély több területén a lila hagyma helyi neve vöröshagyma, a burgonya krumpli vagy pityóka, a kukorica tengeri vagy málé, a répa pedig murok.

Fotó: Unsplash

10. Ha felhős az ég, akkor is látszik a Hold

A Nagyvárad főterén álló Holdas templom tornyában lévő, Európában egyedi szerkezet 1793 óta pontosan mutatja a Hold aktuális alakját.

Fotó: Unsplash