A legveszélyesebb természeti csodák a világon, ahol figyelnünk kell, hova lépünk A legveszélyesebb természeti csodák a világon, ahol figyelnünk kell, hova lépünk
Fotó: Fotó: Marc Kargel / Unsplash

2023-10-25

  • Drive
  • Úti cél
  • A legveszélyesebb természeti csodák a világon, ahol figyelnünk kell, hova lépünk

A legveszélyesebb természeti csodák a világon, ahol figyelnünk kell, hova lépünk

A csobogó vízesésektől kezdve, az impozáns sziklacsúcsokon át egészen a mészkőbarlangokig, a természeti látványosságok legalább annyi turistát vonzanak egy adott úti célra, mint az épített örökségek. Legyenek bármennyire is gyönyörűek ezek a célpontok, meglátogatásuk sokszor nem teljesen kockázatmentes.

A Holidu utazásokkal foglalkozó portál egy felmérésben azt vizsgálta, melyek azok a természeti csodák, amik iránt bár évente rengeteg turista érdeklődik, nem mondhatók a legbiztonságosabbaknak.

A ranglista megállapításához a csapat a haláleseteket, illetve a balesetek átlagos számát hasonlította össze az adott desztinációra érkező turisták számával.

A cég kiemelte, semmiképpen sem az a célja a kutatással, hogy eltántorítsa az embereket a helyszínek meglátogatásától, sokkal inkább az, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy hol érdemes az utazóknak egy kicsit körültekintőbbnek lenniük.

A cég az adatokat legtöbbször a helyi kormányzatoktól kérte ki, illetve különböző szervezeti jelentésekből állapította meg. Ahol nem léteztek ilyen jelentések, ott a Google keresőjét hívták segítségül, illetve helyi híradások és publikációk alapján állapították meg a halálesetek átlagos számát egy évre vonatkozóan.

A balesetek számának megállapításához is a Google keresőjét használták, így ezek az adatok azokat a baleseteket fedik le, melyekről valamely hírportál, oldal beszámolt. Ezt követően a számokat összevetették azzal, hogy hány turista látogatja meg évente az úti célokat.

Ez az út viszont az első helyezettnél is veszélyesebb: A világ legveszélyesebb útja, mely évente 200 áldozatot követel

Az eredmények szerint a világ legveszélyesebb természeti látványosságának a Franciaország és Olaszország területét érintő Mont Blanc tekinthető. A síparadicsomnak számító hegységben évente átlagosan száz ember veszíti életét és átlagosan 22 baleset történik a vonulatai környékén.

A második helyen az Egyesült Királyság legmagasabb hegye, a Ben Nevis áll. A Mount Blanc-hoz képest jóval kevesebb áldozatot követelt magának a hegység: évente átlagosan három ember veszíti itt el az életét, a halálesetek nagy része pedig a kijelölt útvonalakon kívül történt meg. Baleseteket tekintve a kutatás szerint évente átlagosan 20 embert ért itt valamilyen balszerencse.

Harmadik helyen átlagosan évi hét halálesettel Japán egyik legnépszerűbb természeti látványossága, a közel 3800 méter magas Fudzsi áll. A hegycsúcsra évente nagyjából 200 ezer ember jut fel, sokan közülük kevés tapasztalattal fognak neki a fárasztó túrának. Ennek talán köze lehet a balesetek számához is: a Holidu szerint évente nagyjából 11 látogatóval történik valami a Fudzsi vonulatain.

Japán egyébként tisztában van a sok turista okozta veszéllyel a Fudzsi környékén: Japán eddig bírta a turistákat: szigorító intézkedések jöhetnek

Fotó: Shutterstock

Úgy tűnik, a legveszélyesebb természeti látványosságoknak egyértelműen a hegységek tekinthetők, hiszen a 10 legveszélyesebb úti cél közül az összes egy hegység, vagy sziklaformáció.

Ami meglepő lehet, hogy a kutatás szerint a világ legmagasabb hegysége, a Mount Everest csupán a negyedik helyen végzett. A hegységben évente átlagosan nyolc ember veszíti életét, és majdnem ennyien, átlagosan heten szenvednek valamilyen balesetet.

Az öt legveszélyesebb természeti desztináció listáját a tanzániai Kilimandzsáró zárta, ahol évente átlagosan tíz ember élete ér véget, illetve nyolc embert ér valamilyen baleset.

Fotó: Sergey Pesterev / Unsplash

Így néz ki a legveszélyesebb természeti csodák top10-es ranglistája:
  1. Mont Blanc – Franciaország, Olaszország // 100 – 22
  2. Ben Nevis – Egyesült Királyság // 3 – 20
  3. Fudzsi – Japán // 7 – 11
  4. Mount Everest – Kína, Nepál // 8 – 7
  5. Kilimandzsáró – Tanzánia // 10 – 8
  6. Yosemite Nemzeti Park – Egyesült Államok // 11 – 41
  7. Tábla-hegy – Dél-afrikai Köztársaság // 15 – 11
  8. Matterhorn – Svájc // 12 – 14
  9. Grand Canyon – Egyesült Államok // 12- 21
  10. Moher-sziklák – Írország // 9 – 12

(Az első szám az átlagos évi halálesetek számát jelenti, a második pedig a balesetek számát)

A teljes lista, valamint a Holidu által készített térkép ezen a linken tekinthetők meg.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!

Fotó: Omer Nezig Gerek / Unsplash