2024-01-01
Egy sziget, egy kamufesztivál és Pablo Escobar múltja találkozik a Karib-tengeren
Pablo Escobar neve még annak is ismerősen hangzik, aki soha nem keresett utána a kolumbiai drogkartellek történetének. Az egykori kokainkereskedelem majdnem teljes egészét kezében tartó Escobar gyakran repülőgépekkel szállította a narkotikumokat, az egyik legnagyobb gépe pedig a Bahamák térségében zuhant le. A közeli szigeteket előszeretettel használták a drogkereskedők, de itt rendezték meg az évszázad egyik legnagyobb kamufesztiválját is.
Pablo Escobar kolumbiai születésű drogbáró a 20. század második felében a világon megtermelt kokainmennyiség kereskedelmének 80%-át tartotta a kezében.
A kereskedelemhez persze előbb-utóbb elengedhetetlenné váltak a repülőgépek, akkoriban pedig a legnagyobb csomagszállításra alkalmas gép a Curtiss C-46 Commando volt.
Escobar emberei egy ilyen repülővel igyekeztek leszállni a Bahamákhoz tartozó Noman’s Cay szigeten, ám az végül a tengerben kötött ki. A sziget 1978 és 1982 között a Medellín-kartell egyik legfontosabb szereplőjének, Carlos Lehdernek a főhadiszállásaként funkcionált, aki többedmagával innen juttatta el az Egyesült Államokba a szállítmányokat.
Fotó: Shutterstock
Norman’s Cay így pontosan úgy festhetett, mint ahogy azt gondolnánk: helyi rendőrség híján nem nagyon voltak szabályok és a szigeten szinte folyamatosan buliztak.
Valószínűleg 2017-ben ezt az életérzést szerette volna a szigeten felfrissíteni Billy McFarland profi csaló is: az ő nevéhez köthető ugyanis korunk egyik legnagyobb sztárokat érintő átverése, a Fyre Fesztivál.
A Csendes-óceán szigeteinek történelme sem unalmas: A sziget, ahol egy nő uralkodott 32 katona felett
McFarland a luxusfesztivál ígéretével végül összesen 26 millió dollárt csalt ki az újgazdag fiataloktól és üzlettársaitól, ám a Fyre közel sem úgy alakult, ahogy azt eltervezték. Bár a sziget tulajdonosainak azt ígérte, említést sem tesz majd Pablo Escobarról, ígéretét szinte rögtön megszegte azért, hogy beindítsa a fesztivál körüli szóbeszédet.
McFarland 2016-ban rengeteg pénzt fizetett különböző influenszereknek és modelleknek a jövőbeli részvételért, ám mikor a marketingkampány alatt úgy hivatkozott a fesztivál helyszínére, mint Pablo Escobar szigete, a tulajdonosok azonnal felbontották vele a megállapodásukat.
Ezt olvastad már? A 821 fős francia falu, ami lámpásként vonzza a könyvmolyokat
Shutterstock
Mindeközben persze már mindenki Norman’s Cay-ről beszélt, McFarland és társai pedig nem tudták tartani a tempót, aminek meg is lett az eredménye:
a beígért luxuskörnyezet helyett beázott sátrak, félkész színpadok és száraz sajtos kenyér várta az ideutazó hírességeket.
Ráadásul sokan nem is tudtak hazautazni az időközben lefújt fesztiválól, így a Fyre az évtized legnagyobb átveréseként lett elkönyvelve – McFarland egyébként hatéves börtönbüntetést kapott mindezért, melyből 2022-ben, négy év után szabadult.
Mindenesetre a sziget kaotikus múltját többé-kevésbé maga mögött hagyva ma már egy igazi paradicsomnak számít, ám Escobar legendás replőgépének roncsa még ma is nagy látványosságként csalogatja az utazókat. Mivel a környéken több sziget is van, a legtöbben hajókkal szokták körbejárni a trópusi térséget, de ugyanúgy népszerűek a vízi sportok és a búvárkodás is.
Persze a Bahamákhoz hasonlóan Norman’s Cay is elsősorban azok számára jó úti cél, akik nyaralásukat strandolással, pihenéssel és finom ételek kóstolásával szeretnék tölteni – ám nekik kétségkívül ideális választás a Karib-tenger.