2023-04-16
5 város, ahol ugyanolyan élmény a cseresznyevirágzás, mint Japánban
Japánban a cseresznyefák tavasszal csak körülbelül két hétig virágoznak, és ilyenkor emberek millió utaznak oda, hogy élőben láthassák a gyönyörű szirmokat. Vannak, akik helyszínről helyszínre követik a rügyek kifakadását, amelyek pontos időpontjáról a Japán Meteorológia Társaság minden évben pontos előrejelzést készít. Nagy szerencsénkre az Ázsiában őshonos fák a világ minden táján megélnek, így nem feltétlenül kell a világ végére utaznunk csak azért, hogy élőben láthassuk a japán tavaszköszöntés szimbólumát. Mi lenne, ha ezentúl minden évben a világ más-más pontjára utaznál megnézni a tavaszi rügyfakadást? Ehhez adunk most tippeket, hogy tervezni tudj. Jöjjenek azok a városok, ahol áprilisban még biztosan rózsaszín cseresznyevirágos lombkoronák várnak ránk.
Utazz Párizsba, hogy megnézd a XIV. Lajos király főkertésze által tervezett Parc de Sceaux-t, ahol a régió legnagyobb számú cseresznyefája található. A 17. századi park metróval is könnyen megközelíthető, és a helyiek egyik kedvenc találkozóhelye – sokan piknikeznek, különféle sportokat űznek, vagy csak pihengetnek a fák tövében. Érdemes ide takaróval érkezni, és kényelmesen elnyúlni a napfényes pázsiton. Pont úgy, mint egy Miss Dior-reklámban.
Fotó: Profimédia
Számos szépséges cseresznyefának ad otthont a Brooklyn Botanic Garden, ahol minden évben megrendezésre kerül a Sakura Matsuri. Ez a feledhetetlen utcai, tavaszköszöntő fesztivál, a japán kultúra legnagyobb ünnepe az Egyesült Államokban, amelyre évről évre kb. 40 ezer ember kíváncsi, tehát igen népszerű utazási célpont. Itt nincs más dolgunk, mint helyet foglalni a virágok alatt, ellazulva hallgatni a taiko dobosokat, tradicionális ételeket kóstolni és italokat szürcsölni.
Fotó: Getty Images
Áprilisban garantáltan virágoznak még a cseresznyefák a város több pontján, de ha nagyobb bulira vágynánk, akkor a Vancouver Cherry Blossom fesztiválra időzítsük az utazásunkat. Ezt a fesztivált a cseresznyevirágzás legburjánzóbb időszakához igazítják, ami márciustól áprilisig terjedhet – érdemes időben utánanézni. Ezen az ünnepen minden a japán kultúra jegyében zajlik, és helyiek százai gyűlnek össze a cseresznyevirágok alatt, hogy megünnepeljék a tavasz eljövetelét. Legtöbben csak pihengetnek, beszélgetnek, de sokan beneveznek a minden évben megrendezett költőversenyre vagy csatlakoznak a táncosokhoz, esetleg festésórákat vesznek profi művészektől.
Fotó Getty Images
Ha vakító rózsaszín virágfelhőkre vágyunk Stockholm szívében, akkor látogassunk el Kungsträdgårdenbe, ahol minden év áprilisában rendezik meg a Cseresznyevirágzás Napját. Mivel ilyenkor ingyenes a parkba lépés, nagyobb tömegre kell számítanunk, érdemes legalább egyszer megnézni a japán színpadi előadásokat, részt venni a különböző workshopokon. Ha inkább egy nyugisabb helyre vágyunk, érdemes elutazni a közeli Hammarby Sjöstadba, ahol szintén káprázatos cseresznyeszirom-kupola alatt andaloghatunk, csupán hömpölygő embertömeg nélkül.
Fotó: Getty Images
Ha most nem tudsz elutazni, akkor a főváros több pontján is láthatsz burjánzó japáncseresznyéket: például a Margitszigeten, a Gellért-hegyen, de a legszebb mégis csak a Várnegyedben található Tóth Árpád sétányon, ahonnan ráadásként az egész városra ráláthatsz. Ez a sétány Budapest első és leghosszabb sétánya, és elhelyezkedésének köszönhetően egész délután szikrázó napsütésben csillezhetsz a kihelyezett padokon.
Szöveg: Sinkó Edit
Fotó: Getty Images