6 hely a világon, ahol betiltották a halált 6 hely a világon, ahol betiltották a halált
Fotó: Fotó: Edu Lauton / Unsplash

2024-05-19

6 hely a világon, ahol betiltották a halált

Életveszélyes szigetekről, turisták számára tiltott zónákról és furcsa törvényekről már talán hallhattunk, de azzal a jelenséggel szinte biztosan nem találkozunk még, hogy egy adott helyszínen tilos legyen – véletlenül – meghalni. Bármennyire is abszurdnak hangzik, Földünkön létezik pár úti cél, ahol bizony törvénysértést követett el az, aki meghalt.

Egy időben az interneten elterjedt egy pletyka, ami arról szólt, hogy a Norvégiához tartozó Spitzbergákon úgy ahogy van, „illegálissá" tették a halált. A jeges Spitzbergákon nem él túl sok ember, területét leginkább a jegesmedvék, sarki rókák és különböző hideget kedvelő állatok járják. A „törvényt” azzal magyarázták meg, hogy az elhunyt emberek biológiai kockázatot jelentenek a jövő generációi számára, mert testük a nagy hidegben nem képes lebomlani.

Mindez viszont csak szóbeszéd, a valóságban nyugodtan meghalhatunk a szigeten anélkül, hogy ezzel törvényt sértenénk.

Ugyan a Spitzbergákról szóló legendáknak egyáltalán nincs valóságalapjuk, furcsa módon tényleg léteznek a világon olyan térségek, ahol egy ponton nemes egyszerűséggel betiltották a halált.

Van ami viszont tényleg tilos a Spitzbergákon: Barátkozni akart a rozmárral, borsos bírság lett a vége

Sellia – Olaszország 

Az egyik ilyen helyszínt Olaszország déli részén, a csizma talpánál kell keresnünk. A hegyek közt megbújó Sellia településének polgármestere ugyanis még 2015-ben aláírt egy rendeletet, amely megtiltotta, hogy az emberek „a település határain belül megbetegedjenek” – és azt is egyértelművé tette, hogy a halál sem engedélyezett.

Aki például az orvosok elkerülésével próbált meg ellenszegülni a rendeletnek, azt évi 10 eurós bírsággal is sújthatták.

A szabály első hallásra nemcsak betarthatatlannak, de nevetségesnek is tűnik, létrehozásának viszont nagyon is volt célja. A törvénnyel azt szerették volna elérni, hogy a helyi lakosok egészségesebb életmódot folytassanak, hiszen több dél-olaszországi településhez hasonlóan Sellia számára is nagy gondot jelentett az elnéptelenedés.

Le Lavandou, Cugnaux és Sarpourenx – Franciaország

Franciaország déli részén se feltétlenül volt olyan egyszerű meghalni – ráadásul itt nem csak egy faluról van szó, hanem rögtön háromról. Le Lavandou településén még 2000-ben tiltották meg az eltávozást: a helyi hatóságok nem kaptak engedélyt egy helyi temető bővítésére, ezért tiltakozásképpen fogták magukat, és egyszerűen illegálissá tették a halált. Ugyanezt a taktikát alkalmazta 2007-ben Cugnaux és egy évvel később Sarpourenx is – az abszurd folyamat végül sikerrel zárult, mivel mindenhol sikerült kibővíteni a temetőket.

A 370 fős Autorie településén nem voltak ilyen gondok: Az apró francia falu, ami a vidéki romantika legszebb példája

Délosz – Görögország

A halál száműzésével a világon először az ókori görögök próbálkoztak meg,

akik túlságosan is szépnek találták Délosz szigetét ahhoz, hogy területét beszennyezze a halál – vagy éppen a születés.

A ma UNESCO világörökségi helyszínnek számító Déloszon a 6. században egy athéni vezető, Peiszisztratosz türannosz elrendelte a helyi sírok kiásását. Ezt követően pedig bárkit, aki éppen meghalni vagy szülni szándékozott, eltávolítottak a szigetről.

Fotó: Shutterstock

Icukusima – Japán 

Szintúgy a szentség megőrzése volt a helyieknek a célja a japán Icukusima szigetén, ahol egészen 1868-ig bezárólag tilos volt meghalni vagy szülni.

A szigetet ugyanis a sintó vallásban egy szent helynek tekintik, melyben szigorú elképzelésük van az embereknek a szennyezésről, a vérről és a romlásról.

Icukusimán mellesleg sokáig csak sintó papok és papnők élhettek, ha zarándokok látogattak területére, tilos volt számukra meghalni vagy gyermeket szülni. Ugyan a szabályt 1868-ban törölték, a temetkezés és a hamvasztás még a mai napig sem engedélyezett a szigeten.

(Forrás: IFL Science)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!