2023-11-15
Ezreket evakuáltak, bármikor kitörhet az izlandi vulkán
Vulkánkitörés veszélye miatt lezárták Izland egyik legfőbb látványosságát, a Kék Lagúnát, valamint a sziget délnyugati partján található Grindavík városának lakóit is evakuálták. A tudósok folyamatosan ellenőrzik a rezgéseket, de a magma úgy tűnik, folyamatosan közelebb kerül a földfelszínhez.
Több tízezer földrengést észleltek a napokban Izland déli részén, a helyi meteorológiai szolgálat ugyanis megemelkedett kén-dioxid értéket mért eszközeik segítségével. Grindavík lakói arról számoltak be, hogy a hatóságok földrengések közepette menekítették ki őket a településről, ahol több út megrepedt és az épületek is megsérültek.
Erről olvastál már? Elkelt az a menüsor, amit a Titanic utasai fogyasztottak közvetlenül a tragédia előtt
További aggodalomra ad okot, hogy a településtől nagyjából hat kilométerre található egy geotermikus erőmű. A CNN információi szerint a helyi hatóságok egy védőárok építésére készülnek, hogy vulkánkitörés esetében ne sérüljön az erőmű.
Ez az erőmű egyébként a népszerű turistalátványosság, a Kék Lagúna közelében található, a védőárok segítségével pedig megakadályozható lenne, hogy a forró láva elérje területét.
Fotó: Micah Garen/Getty Images
A Reykjanes-félszigeten 2021 óta három kitörést regisztráltak, melyet az ezelőtt 800 évig alvó vulkanikus rendszer okozott. Az előző kitörések távoli területeken, völgyekben történtek és semmilyen kárt nem okoztak.
Bár a tudósok szerint valószínű, hogy hasonlóan fog végbemenni ez a kitörés is, van rá esély, hogy a jelenleg is felhalmozódó magma a Kék Lagúnától mindössze 3 kilométerre tör majd felszínre.
Fotó: Raul Moreno/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
„Muszáj a legrosszabbra felkészülnünk. A mostanihoz hasonló, közel 5-ös erősségű földrengések gyakran előzik meg a kitöréseket” – mondta Thorvaldur Thordarson vulkanológus az Euronewsnak.
A szakértők szerint a 15 kilométer hosszú magamfolyosó éppen Grindavíktól az Atlanti-óceánig húzódik. Amennyiben a magma az óceán alatt tör majd felszínre, a kitörés várhatóan sokkal robbanékonyabb lesz, mintha a földön menne végbe a folyamat.
„Ha a forró magma találkozik a tengerrel abból nagyobb robbanás lehet” – mondta Michele Paulatto, a londoni Imperial College kutatója.
Japánban egy víz alatti vulkánkitörés például új szigetet hozott létre: Egy új sziget nőtt ki Japán partjainál
Raul Moreno/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
Ugyanakkor Bill McGuire, a geofizikai és éghajlati veszélyekre specializálódott professzor kiemeli, egyelőre nincs okuk feltételezni, hogy hatalmas robbanás fog végbemenni, azt viszont nehéz megjósolni, mekkora lehet egy ilyen kitörés.
Minden attól függ, hogy hol fog a magma a felszínre törni, ám az tény, hogy Grindavík lakói számára nem fest túl jól a helyzet.