Egy gigantikus lyuk tátong Oroszországban Egy gigantikus lyuk tátong Oroszországban
Fotó: Fotó: Shutterstock

2024-06-01

Egy gigantikus lyuk tátong Oroszországban

A Szibériában, pontosabban Jakutföldön található Mirnij gyémántbánya Földünk legnagyobb olyan gödre, mely emberi tevékenység hatására alakult ki. A városban az 1950-es évek végén kezdtek el gyémántot bányászni, majd 2004-es bezárását követően újranyitották, de egy árvíz miatt 2017-ben ismételten be kellett zárni – a tervek szerint 2032-ben viszont ismét újranyithat.

A zord szibériai vidék közepén, Oroszország keleti részén tátong az óriási átmérőjű és mélységű Mirnij gyémántbánya. Annak ellenére, hogy a város fölött akár 20 órát süt a Nap, a permafroszt réteg miatt a kitermelés sosem volt veszélytelen.

Egy másik érdekesség is lapul Szibériában: Minden évben hatalmasat nő az alvilág kapuja Szibériában

Persze a szélsőséges, télen akár -50 Celsius-fokig lehűlő időjárás sem könnyítette meg a munkavégzést, azonban a bányászat jó üzletnek bizonyult. A bánya bezárásáig Mirnij 40 ezer lakosának java része a bányában dolgozott, és évente nagyjából 10 millió karátnak (kétezer kilogrammnak) megfelelő gyémántot termeltek ki.

A munkálatok olyan jól mentek, hogy a bánya mélysége elérte az 525 métert, átmérője pedig az 1200 métert.

1999-re már nem ezé az üregé volt a főszerep: a bányászok ekkorra már kizárólag föld alatti üregekből nyerték ki a nyersanyagot, de a projekt végül 2001-ben befejeződött, a bánya pedig 2004-re teljesen bezárt.

Ez is érdekelhet! Egykor népszerű üdülőterület volt, ma már mérgezővé vált Kalifornia legnagyobb tava

2009-ben ugyan ismételten megnyitották, de egy 2017-es árvíznek köszönhetően a bányának határozatlan időre be kellett zárnia. A tervek szerint 2032-ben újranyithat.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!