2023-07-05
Egyre népszerűbb A nagy Pénzrablás-utazás – Kipróbálnád?
Ne tévesszen meg, hogy a szereplőket városnevekről – Nairobi, Tokió, Helsinki, Berlin stb. – nevezték el, a körutazás kizárólag a spanyol sorozat története szerinti helyeket keresi fel. A nagy pénzrablás (eredeti címen La Casa de Papel vagy angolul The Money Heist) alapsztorija, hogy Professzor szeretné a világtörténelem legnagyobb pénzrablását végrehajtani, amihez egy nyolcfős rablóbandát toboroz maga mellé. Csak olyan tagokat keres a csapatba, akiknek nincs semmi vesztenivalója: vagy viszik az összes pénzt a Spanyol Királyi Pénzverdéből vagy a halálba rohannak... A rablóbanda 5 hónapra elvonul egy vidéki villába, hogy a Professzor által megtervezett rablást lépésről lépésre memorizálják és minden eshetőségre felkészüljenek, hiszen azt tudták, hogy a rendőrség azonnal körbeveszi majd őket az akció elején és csak nagyon trükkös módszerrel lóghatnak meg előlük a zsákmánnyal.
A spanyol főváros egészen 2021-ig nem volt a turisták fő spanyolországi úticélja, előbb foglaltak repjegyet Barcelonába, Sevillába vagy esetleg Malagára, mint Madridba. De mivel ennyire még nem voltak szerethetőek bűnözők, mint A nagy pénzrablás főszereplői, igencsak megnőtt az érdeklődés a forgatási helyszínek iránt. A madridiak pedig kapva kaptak az alkalmon és mindenhol megjelentek a Dalí-maszkos szuvenírek, pólók, overálok és a filmhez kapcsolódó mindenféle reklámtermék, de tematikus gyalogos túrákat is szerveznek és szabadulószobák is nyíltak azóta. Hogy segítsünk eligazodni, tegyük tisztába, hogy milyen épületek, intézmények a valóságban a filmben látható helyszínek!
A filmben szereplő pénzverde valójában a Consejo Superior de Investigaciones Científicas, egy tudományos épület (Spanyol Nemzeti Kutatóintézet), az igazi pénzverde egy nagyobb sétára található, nagyjából 4 kilométerre. A kutatóintézetbe ne is próbálj bejutni, oda tilos idegeneknek a belépés, viszont a pénzverde egy része múzeumként működik.
Fotó: Shutterstock
Ennek technikai és műemlékvédelmi oka volt: a királyi pénzverde és a 1893-ban épült Casa de la Moneda és Fábrica del Sello egyesült, és valóban ott nyomtatták a pénzt, készítették az érméket. Most múzeumként is működik, de éppen ezért lehetetlenség lett volna megőrizni az épület épségét, ha ott forgatnak, valamint a Királyi Pénzverde egy nagyon szűk utca (Calle Jorge Juan) és egy nagyon forgalmas utca (Calle Doctor Esquerdo) sarkán található, így a külső forgatásokat sem lehetett volna megoldani. A Spanyol Királyi Pénzverdébe nem lehet bemenni, de látogatható múzeuma, a Casa de la Moneda Múzeum, amely a gyűjteményével a maga nemében az egyik legjelentősebb a világon. A filmben látható pénznyomtatási felvételek viszont a valódi pénzverdében készültek.
Fotó: Wikimedia
A sorozat második felében a Spanyol Nemzeti Bankot (Banco de España) szeretné a csapat kirabolni, a fenti képen az eredeti épületet látod, de a sorozatban nem ezt akarják kirabolni, hanem a Ministerio de Fomento épületében vannak, ami a Pénzverdéhez igen közel van, csak egy kis sétát kell tenni a két híres épület között.
Fotó: Shutterstock
Romantikus villa
És végül jöjön a kis, több száz éves Finca De Gasco villa, ahol a csapat felkészült a rablásra. Az első és második évadban a Professzor összehozza az egész bandát a Casa de Toledónak nevezett nyaralóba, ami valójában nem Toledóban van, hanem Madridban, Torrelodonesben, egy védett természetvédelmi területen. A villát magánrendezvényre ki lehet bérelni, nagyon borsos áron.
Fotó: Wikimedia
És jöjjön még egy nagyon látványos filmforgatási helyszín, ami olyan, mint az amerikai filmekben a New York-i Time Square. A nagy pénzrablásban van egy látványos rész,amikor meghekkelik a tér reklámkivetítőit és mindegyiken a Professzor jelenik meg, majd az emberek közé szórnak temérdek pénzt.
Fotó: Facebook
A harmadik évadban a Plaza de Callaót választották a sorozat szereplői egy elterelő művelethez, erre a szép és forgalmas térre szakadt rá a pénzeső.
Fotó: Shutterstock