2024-04-29
Egy európai ország több napfogyatkozást fog látni, mint bármelyik másik
A napfogyatkozások világszerte különleges eseménynek számítanak, egyes kíváncsi utazók pedig akár repülőre is szállnak azért, hogy végig tudják nézni a látványos jelenséget. Magyarországon az elmúlt évtizedben teljes napfogyatkozást nem láthattunk, de részlegesre is csupán négyszer volt példa. Spanyolországban viszont az elkövetkező évtizedben többször figyelhetjük meg a jelenséget, mint bárhol máshol a világon – mutatjuk, melyik időpontokat érdemes felírnunk a naptárba akkor, ha mi is szívesen utaznánk egy ilyen élményért.
A napfogyatkozás egy olyan csillagászati jelenség, melynek során a Hold részben vagy egészben eltakarja a Napot a földi szemlélők elől. Ilyenkor a Hold pontosan a Föld és a Nap közé kerül, ám a Föld forgása miatt ez a folyamat általában csak adott földrészekről látható.
Teljes napfogyatkozás esetében a Hold teljes árnyéka a Földre vetül, és a Hold látszólagos mérete nagyobb, mint a Napé. A 2026-os teljes napfogyatkozásra augusztus 12-én kerül majd sor, mely Észak-Spanyolország, Izland és Grönland fölött fog végigvonulni.
A napfogyatkozás a Földközi-tengertől indul, és Mallorcán keresztül ér majd el Észak-Spanyolországba, ahonnan az Atlanti-óceán fölött halad tovább Izland nyugati, valamint Grönland keleti részének érintésével. A legjobb élményért Mallorca, Valencia, Burgos, León vagy Oviedo térségét érdemes megcéloznunk.
Észak-Amerikában így nézett ki az idei napfogyatkozás: Észak-Amerika sötétbe borult: így nézett ki a teljes napfogyatkozás
A 2027-es teljes napfogyatkozás főleg Észak-Afrikában és a Közel-Keleten lesz jelentős esemény. Az augusztus másodikán bekövetkező jelenség ugyanakkor szintén látható lesz Spanyolországból, ám ezúttal nem az északi, hanem a déli régióban. Az Arab-tengerről induló jelenség először Jement, majd a Vörös-tengeren keresztül Egyiptomot, Líbiát, Tunéziát, Algériát, Marokkót, és végül Gibraltár környékét fogja érinteni.
A legjobb élményért Marbella, Málaga és Cádiz településeit érdemes felkeresni, de a részleges napfogyatkozás szinte egész Európából – így Magyarországról – is látni lehet majd.
Gyűrűs napfogyatkozásnak a napfogyatkozásoknak azt a típusát nevezzük, amikor a Nap látszólagos mérete nagyobb, mint a Holdé. Ilyenkor a Hold teljes árnyékának egyetlen pontja sem tud a Földre vetülni, így ebben az esetben a Hold körül látható a Nap széle.
A Stonehenge-nél is a csillagászattal vannak elfoglalva: Rejtélyes jelenség foglalkoztatja a kutatókat a Stonehenge-nél
2026 és 2027 után Spanyolországban 2028-ban is látható lesz egy napfogyatkozás. Ugyan ez a gyűrűs napfogyatkozás Dél-Amerikában lesz a leglátványosabb, de Spanyolország déli felén is végighalad majd. Ecuador, Peru és Észak-Brazília után a jelenség délután 3 környékén elérkezik Dél-Spanyolországba, de részlegesen az Nyugat-Európa országaiból is látható lesz. Spanyolországban például Sevilla, Málaga, Albacete és Valencia területét érdemes felkeresni a legjobb kilátásért, de Madrid is közel lesz a pályához.