2024-06-05
Egy egész szigetet evakuálnak a Karib-térségben, hamarosan elnyeli a tengervíz
A Panamához tartozó Gardi Sugdub szigetéről nagyjából 300 családnak kell elköltöznie azért, mert a tenger egyre nagyobb területeket követel magának. Gardi Sugdub lett az első térség, amit az emelkedő tengerszint miatt evakuálni kellett, a jövőben viszont akár 63 további közösség tagjaira várhat ugyanez a sors.
A Panama partjaihoz közeli Gardi Sugdubot már régebb óta fenyegeti az emelkedő tengerszint, ám a relokációs projekt eddig nem tudott teljesen elindulni, mivel az anyaföldön nem voltak készen a sziget közel ezer fős lakosságának elszállásolására. Az első emberek feltehetően most júniusban hagyhatják el eddigi otthonukat, őket
a közeli kikötőtől nagyjából két kilométerre húzódó, a trópusi dzsungelben kialakított betonházakba fogják költöztetni.
„Kicsit szomorúak vagyunk, hiszen muszáj lesz elhagynunk azt az otthont, amit egész életünkben ismertünk. Fel kell adnunk az eddig megszokott kapcsolatunkat a tengerrel, és azokat a helyeket, ahol halásztunk, azt az úti célt, amit a turisták is szerettek”
– mondta az AP Newsnak az egyik helyi lakos.
A panamai lakhatási minisztérium egyik képviselője szerint néhány ember az utolsó pillanatra szeretné hagyni a költözést, és úgy tudni, hogy a hatóságok nem fognak senkit kényszeríteni arra, hogy elhagyja a területet.
Az ilyen veszélyek orvoslására készült el például az Oceanix: 4 futurisztikus városterv, ami megmutatja, milyen élet várhat ránk a jövőben
Ugyanakkor a víz évről évre nagyobb problémát jelent: a novemberi-decemberi időszakban például rendszeresen elönti a tengervíz az utcákat és a lakásokat, a viharok pedig csak megnehezítik ezeket a napokat.
Az illetékesek eddig sziklákkal, korallokkal és gátakkal próbálták orvosolni a helyzetet, ám a vízzel nem tudták felvenni a harcot.
Ugyan már nagyjából két évtizede számítani lehetett arra, hogy a lakosoknak el kell hagyniuk a szigetet, a helyzet mostanra vált „ténylegesen” sürgetővé. Emellett a kormánynak is mostanra sikerült befejeznie a 12 millió dolláros lakhatási projektet, aminek köszönhetően Gardi Sugdub lakosai a panamai szárazföld dzsungeleiben kiépített lakónegyedben kezdhetnek új életet.
„Nehéz a szívünk, hiszen több mint 200 éves múlttal rendelkező, óceánközpontú kultúránkat kell most úgymond a hátunk mögött hagyni. Nagyon furcsa lesz egy sziget helyett a dzsungel közepén élni, de meglátjuk, hogyan alakulnak a dolgok hosszú távon”
– mesélte az AP-nek Evelio López, egy 61 éves tanár.
Nem csak Panamában jelent mindez gondot: 5 ország, ami évtizedeken belül teljesen eltűnhet a Föld színéről
A panamai program igazgatója, Steve Patron szerint a mindössze fél méterrel a tengerszint felett elhelyezkedő Gardi Sugdub nem az utolsó olyan sziget lesz, ami ilyen sorsra jut. A probléma világszerte tapasztalható,
egyes feltételezések szerint pedig 2050-re Panama partmenti területeinek mintegy 2 százalékát elveszítheti a klímaváltozás miatt.
A becslések szerint a jövőben nagyjából 1,2 milliárd dollár kell majd ahhoz, hogy az érintett nagyjából 38 ezer embert hasonlóképpen át tudják költöztetni az ország egy-egy biztonságos területére.