2024-05-17
Határozatlan időre bezárt Székelyföld egyik legnépszerűbb turistalátványossága
Ideiglenesen be kellett zárni Székelyföld egyik legismertebb turisztikai célpontját, a parajdi sóbányát. Az intézkedésre azért volt szükség, mert víz szivárgott be a területére, a bánya munkatársai pedig nem akarják veszélyeztetni a látogatók biztonságát.
A közkedvelt székelyföldi turisztikai létesítmény szerdán Facebook-oldalán közölte, hogy „műszaki problémák miatt” meghatározatlan időre bezár – olvasható az MTI közleményében.
A sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amit 2023-ban mintegy 570 ezer fő keresett fel. A 120 méterrel a földfelszín alatt elhelyezkedő látogatható csarnokokban játszóterek, foglalkoztató és kikapcsolódási terek, ökumenikus kápolna és moziterem is várja a turistákat.
Ha már barlangok: Magyarország a föld alatt: 5 látványos belföldi barlangtúra
Jótékony mikroklímája miatt egészségeseknek és betegeknek is ajánlott időt tölteni a tárnákban, mivel az képes segíteni a relaxációban, a szervezet regenerálódásában, és számos egészségügyi panaszra is jótékony hatással van.
A sóbányát a pünkösdi időszakban turisták ezrei keresik fel útban a csíksomlyói búcsúba menet vagy jövet.
Vietnámban is létezik egy csodás föld alatti látványosság: A Föld legnagyobb barlangja, amiben egy esőerdő bújik meg
Fotó: Adrian Moise / Unsplash
A Marosvásárhely és Csíkszereda között elhelyezkedő sóbányát érintő műszaki problémát a székelyhon.ro beszámolója szerint az okozta, hogy területére április 18-a óta befolyik a szomszédos Korond-patak vize, amely a sós medertalajt kimosva tört utat magának. A bánya turisztikai részlegének bezárását biztonsági okokból rendelte el az Országos Sóipari Társaság (Salrom),
emiatt pedig a kitermelési részlegen sem zajlanak munkálatok.
A Maros Vízügyi Igazgatóság is megerősítette, hogy a sóbányába április 18. óta jut be a Korond-patak vize,
aminek a szakemberek úgy próbálják elejét venni, hogy a kritikus szakaszon a patak vizét három vezetékbe terelték.
A szakemberek jelenleg is ellenőrzés alatt tartják a helyzetet és meghozzák a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy megállítsák a víz behatolását, ami komoly gondokat okozhat a tárnákban.
A vízügyi igazgatóság bejegyzése szerint a kritikus szakaszt három 127 méter hosszú vezetékkel „hidalják át”, de egy szivattyút is a helyszínre szállítottak. Ennek használatára a bánya, valamint a vízügy parajdi és gyergyószentmiklósi alkalmazottait is betanították, emellett a patak vízszintjét is folyamatosan ellenőrzik.
Fotó: Shutterstock
A Hargita megyei bányát egyébként tavaly is be kellett zárni néhány napra, miután talajvíz szivárgott a régi tárnákba, ennek hatására ugyanis megnőtt a látogatható csarnokok levegőjének nedvességtartalma.
Előző évben a nyári idényben szembesültek hasonló problémával, aminek orvoslása végül két hónap kiesést eredményezett.