2024-06-01
Törökország hegyvidéki faluja, ami „az apokalipszis után is fennmarad"
A Törökország nyugati partjainál, Izmir városához közel található Şirince általában nem kerül fel az utazók térképére, a festői falu tökéletes lehet azok számára, akik egy kicsit elbújnának a világ elől. A helyi gasztronómia mellett egy másik érdekessége is van a településnek, mégpedig az, hogy egykor furcsa módon a világ végével is kapcsolatba hozták.
Törökország nyugati térségében az utazók általában Izmir vagy Fethiye környékét szokták becélozni, ami teljesen érthető, hiszen aki egy tevékeny nyaralásra vágyik, annak jó ötlet nagyobb városokat választani. Ugyanakkor azoknak, akik leginkább csak pihenni szeretnének, szuper opció lehet Şirince.
Az alig 500 főt számláló település máig igyekszik megőrizni a hellenisztikus korig visszanyúló történelmét. A dombtetőn húzódó terület egykoron görög fennhatóság alá tartozott, mára nagyrészt a szőlőtőkék, olajfaligetek és gyümölcsfák őrizik ennek emlékét.
Az utcákon tilos az autózás, így arra járva főleg lovon vagy gyalog közlekedő helyiekkel futhatunk össze.
Törökország a strandolóknak is jó választás: 5 meseszép strand Törökországban, ha kelet felé vennéd az irányt
Fotó: Shutterstock
Ugyan a faluban is egyértelműen érezhető a mediterrán hangulat, egy kis történelemért érdemes ellátogatnunk a tőle 12 kilométerre fekvő Epheszosz városába, ahol olyan látványosságok vannak, mint Hadrianus temploma, az Odeon színházának romjai, vagy Celsus könyvtára.
Szintén errefelé található a világ hét csodájának egyike, az epheszoszi Artemisz-templom.
Egy kirándulás keretében bejárhatjuk a Belevi mauzóleum területét, de Şirince elhelyezkedéséből fakadóan a falu körül számos túralehetőséget találhatunk, magaslati kilátópontokkal és régi romokkal.
Fotó: Shutterstock
Persze a településen is akadnak látnivalók: Şirince elsősorban édes gyümölcsborairól és gasztronómiájáról híres. A helyiek máig mezőgazdasági munkával és juhászattal foglalkoznak, a kertjeiket díszítő gyümölcsökből pedig a borok mellett kiváló lekvárokat készítenek.
Mindez felelevenedik a helyi bazárban,
ahol a friss termékek mellett kézműves portékákra, szappanokra, ékszerekre, kézzel készített ruhákra, és persze remek török kávéra is szert tehetünk.
Ha már török gasztronómia: Elege lett a közel-keleti országnak, oltalom alá helyeznék jellegzetes ételüket
Fotó: Shutterstock
Egy jó vacsoráért érdemes asztalt foglalnunk a pazar kilátást ígérő Şirince Gülten Ablanın Yeri étteremben, ahol a török reggelitől kezdve a dolmákon át a köftéig, belekóstolhatunk a hagyományos török konyha ízeibe.
A települést ráadásul az ENSZ Turisztikai Világszervezete (UNWTO) tavaly megillette a „Best Tourism Villages” kitüntetéssel, mely díjnak célja, hogy felhívja a figyelmet olyan apró falvakra, melyek a turizmust fejlődésük katalizátoraként hasznosították.
Fotó: Shutterstock
Ugyanakkor Şirincéről már ezelőtt is hallhattunk, nem is akármilyen témában.
A település központi szerepet játszott egy furcsa „jelenségben”, a 2012-es maja apokalipszisben.
Azok, akik – a maja naptár alapján – szentül hittek abban, hogy 2012 decemberében eljön a világvége, úgy vélték, hogy Şirince egyike lesz majd azon településeknek, ami Noé bárkájaként megmenekül majd.
Éppen ezért 12 éve több ezren keresték fel a falut, bízva abban, hogy a település misztikus ereje megmenti majd őket az elkerülhetetlentől.
Fotó: Shutterstock