2024-06-09
Kihalás fenyegeti a világ legveszélyesebb madárfaját
Hegyes karmaikkal, neonkék nyakukkal és bukósisakjukkal a sisakos kazuárok különös látványt nyújtanak – ugyanakkor a faj rendkívül ritkának számít, mára pedig olyan kevesen vannak, hogy a kihalás veszélyezteti őket.
A sisakos kazuárokat az emberekre nézve általában a világ legveszélyesebb madarainak tartják. Ugyanakkor, ha elég távol maradunk tőlük, a röpképtelen madarak valószínűleg nem fogják a társaságunkat keresni.
Amennyiben viszont közelségünkkel provokáljuk őket, a madarak sem fogják visszafogni magukat.
Ahogy az IFL Science is írja, bár egy találkozás szinte sosem végződik halállal, 2019-ben egy férfi mégis alulmaradt a madárral szemben. Azonban mint sok más esetben, a sisakos kazuárokra is jóval nagyobb veszélyt jelentenek az emberek, mint fordítva.
Szerencsére ezt a találkát csak a turista pénztárcája bánta: Barátkozni akart a rozmárral, borsos bírság lett a vége
A sisakos kazuárok leginkább Ausztráliában fordulnak elő, ahol egyrészt élőhelyük csökkenése, másrészt pedig az állattámadások, illetve az autós gázolások fenyegetik őket. Mindennek az lett az eredménye, hogy a becslések szerint mára csupán négyezer kifejlett példány kószál a világban, számuk viszont folyamatosan csökken.
Ausztráliában éppen ezért – 143 más fajjal egyetemben – a veszélyeztetett kategóriába sorolták 2023-ban.
Bármely faj kihalása hatással van az ökoszisztémára, a sisakos kazuárok esetében ez különösen „lakóhelyükön”, az esőerdőkben okozhat nagyobb gondokat. A madarak ugyanis az esőerdők egyik legfőbb kertészeinek számítanak – ez ugyanis az egyetlen faj, amely (több mint 70) nagymagvú fafaj magjait képes lenyelni és újraelosztani. A legtöbb állat csak kicsi magokkal tudja ezt megtenni.
Ez is érdekelhet! Videó: önfeledten pancsolt Assam, a budapesti állatkert elefántja
Fotó: Pixabay
„A sisakos kazuárok bejárnak néhány kilométert, majd ürítenek egyet, míg végül – elég méretes – székletükkel együtt rengeteg magot is maguk mögött hagynak”
– fejtette ki Jax Bergersen, a Cassowars Recovery Team munkatársa.
„Egy élet alatt ugyan senki nem tapasztalná a magok hiányának hatását, de párszáz év leforgása alatt azt látnánk, hogy teljesen eltűnnek a nagy terméssel rendelkező gyümölcsfák”
– tette hozzá.
Fotó: Sjhutterstock
Annak érdekében, hogy a jövő esőerdei tele legyenek a sisakos kazuárok magokban gazdag székletével, az ausztrál kormány az őslakosokkal együttműködve létrehozott egy mentőprogramot.
A programban többek között olyan pontok szerepelnek, mint
- visszavásárolni azokat a területeket, amelyek fontosak a vadállatok számára, ezáltal létrehozva egy vadfolyosót;
- hatékonyabb jelzések kihelyezése az autósok számára;
- a kutyatulajdonosok fokozott oktatása annak érdekében, hogy az esetleges támadások megelőzhetőek legyenek.
Hallottál már édesvízi cápákról? Balatoni cápa: volt rá példa, hogy 17 évet is kihúztak édesvízben
Persze az kérdéses, hogy ezek az intézkedések mennyire lesznek hatékonyak, hiszen a földterületek visszavásárlásához jó sok pénzre van szükség.
„Olyan földeket sajnos nem fognak tudni visszavásárolni, amiket a tulajdonosok nem szeretnének eladni”
– mondta el aggodalmait Bergersen.
Mindenesetre még van esély arra, hogy megmentsük ezeket a mogorvának kinéző, agresszióra hajlamos madarakat a kihalástól – csak mindeközben igyekezzünk nem túl közel menni hozzájuk.
Fotó: Pixabay