2023-10-12
Kevés a hó, több európai síközpontnak nem éri meg kinyitni télen
A síközpontok eddig hóágyúkkal, illetve újramárkázással próbálták meg ellensúlyozni a hó hiányát. Úgy tűnik, a kisebb terepek közül többen elérkeztek arra a pontra, amikor ezek közül már egyik sem éri meg nekik, így közülük sokan végleg lehúzhatják a rolót.
A síterepek már évek óta küzdenek a hóhiánnyal, emiatt a legtöbbjük a hóágyúkat hívta segítségül. Ezen kívül sokan meghosszabbították „nyitvatartásukat”, tehát nem csupán a téli időszakra fókuszáltak, hanem egész éves úti célokként hirdették magukat.
Az Adventure cikkében olvasható, hogy a francia Alpok területén található La Sambuy síközpont is úgy döntött, nem éri meg tovább küzdeni a megélhetésért. Az Annecy városától délre található La Sambuy eddig egy megfizethető, családbarát síparadicsomnak számított, ám a városi tanács egy szavazás keretében úgy döntött; nem éri meg tovább fenntartani azt.
Míg La Sambuy-ban egykoron decembertől márciusig tartott a síszezon, tavaly mindössze négy olyan hét volt, amikor esett a hó.
„A klímaváltozás nagyon is most történik”
– mondta a város polgármestere, Jacques Dalex a CNN-nek.
A La Sambuy fenntartása ilyen körülmények között évi félmillió eurós (nagyjából 200 millió forintos) működési veszteséget jelentene. Mindennek ellenére néhány lakos harcol a terep nyitvatartásáért, ugyanis az egy fontos közösségi pontnak számít, illetve sokkal megfizethetőbb is volt, mint más közeli síközpontok.
A klímaváltozás az utazásokra is hatással lesz, de szerencsére erre is van megoldás: 2040-re „kihalhat" az utazás ma ismert formája
A fejlemények a többi európai síközpont számára sem kecsegtetnek sok jóval.
A világ síparadicsomjainak több mint fele a kontinensen található, a legtöbbjüknek pedig – hóágyúk hiján – rendkívül magas hóellátási kockázattal kell szembenézniük akkor, ha a globális hőmérséklet 2 Celsius-fokkal is megemelkedik.
A Nature Climate Change folyóiratban publikált tanulmány keretében több mint kétezer európai síterületet kérdeztek meg a jövőről. A résztvevők 53 százaléka vallotta azt, hogy veszélyesen rosszul érintené őket a globális hőmérséklet 2 Celsius-fokos emelkedése. A válaszok szerint a 4 Celsius-fokos emelkedés esetében a megkérdezett területek 98 százaléka igen nehezen tudna csak műhó nélkül működni.
Mindennek ellenére a megoldások már úgy tűnik, úton vannak. Az elmúlt években számos síterep kezdett már klímavédelmi projektekbe. Svájcban például néhány alpesi központ nyáron már szigetelő takarókkal fedte be gleccsereit, hogy megvédjék azokat az olvadástól – ami nem tekinthető olcsó befektetésnek.
A legtöbben ugyanakkor elkezdték egész éves, illetve nyári célpontokká újramárkázni magukat: az olasz Dolomitokban található Fai della Paganella területén például nyaranta több hegyi kerékpáros fordul meg, mint síelő télen.
Egyelőre ugyan a téli szezon Paganellában is több bevételt generál, mint a nyári, ám mivel a hógyártás egyre inkább szükségessé – és drágábbá – válik, ez a mutató könnyen megfordulhat. Az olasz terepek 90 százaléka ráadásul már most rá van szorulva a műhóra, viszont a műhó megmaradásához is szükség van a hideg időjárásra.
Persze vannak még terepek, ahol bátran síelhetünk: Ha olcsóbban megúsznád: 4 radar alatti síterep Európában
Németországban például van egy kisebb terep, ahol már évek óta nem volt elég hó a síeléshez: ők nemrég úgy döntöttek, inkább Green Hill Kerékpáros Parkként folytatják inkább útjukat.
„Rengeteg osztrák, svájci, lengyel és német síközpont kért már tanácsot tőlünk”
– mondta Felix Saller, a Green Hill munkatársa.
„Ha megkérdeznének, azt mondanám, hogy a következő években egy fellendülést tapasztalhatunk majd meg a mountainbike parkok területén – főleg az 1500 méter alatti síterületek környékén”
– tette hozzá.