5 ország, ami évtizedeken belül teljesen eltűnhet a Föld színéről 5 ország, ami évtizedeken belül teljesen eltűnhet a Föld színéről
Fotó: Fotó: Pedro Bariak / Unsplash

2024-05-17

  • Drive
  • Úti cél
  • 5 ország, ami évtizedeken belül teljesen eltűnhet a Föld színéről

5 ország, ami évtizedeken belül teljesen eltűnhet a Föld színéről

A 20. század folyamán a tengerszint globálisan mintegy 19 centiméterrel emelkedett meg, az ENSZ szerint pedig a 21. század végére további 43-84 centiméteres növekedés várható. Az alacsonyan fekvő szigetállamok számára nemcsak a tengerszint változása jelent kihívást, hanem a heves időjárási jelenségek, például az egyre gyakoribb váratlan viharok is. A statisztikákból kiindulva a globális felmelegedés nagy veszélyt jelent erre az öt országra.

Marshall-szigetek

A 181 négyzetkilométeren elterülő Marshall-szigetek a Csendes-óceán középen találhatók. Jelenleg nagyjából 60 ezer fő él a területén, közülük néhányan pedig már érzékelhették a tengerszint emelkedésével járó problémát.

Ez leginkább Majuro fővárosánál figyelhető meg, ahol egyes helyeken a korallzátonyok és a szárazföldek mérete is csökkent az elmúlt időszakban. Mindemiatt a Marshall-szigetek létezését nagyon is veszélyezteti a folyamatosan emelkedő tengerszint.

Katalóniában a vízhiánnyal küzdenek: Korlátozhatják a turisták vízhasználatát a népszerű spanyol nyaralóhelyen

Fotó: Shutterstock

Fidzsi-szigetek

Az Ausztráliától keletre található üdülőparadicsom, a Fidzsi-szigetek 1,3 millió négyzetkilométeres területét is fenyegeti a tengerszint változása. A több mint 330 szigetből álló ország 1970-ben nyerte el függetlenségét, a klímaváltozás miatt viszont elképzelhető, hogy nem ünnepelhetik meg ennek a századik évfordulóját. A tengerszint emelkedése mellett a szélsőséges időjárás is veszélyt jelent az országra: az óriási esőzések miatt például a fő exportterméknek számító cukornádültetvények is megrongálódnak, de egyes városok turisztikai infrastruktúráját is tönkretette.

Nem beszélve a trópusi ciklonokról, ami miatt már egy egész települést át kellett költöztetni. Frank Bainimarama ex-miniszterelnök (2007-2022) pedig 2019-ben további 40 olyan falut nevezett meg, amelynek az elkövetkező években feltehetően szüksége lesz a relokációra.

Fotó: Dean McQuade / Unsplash

Salamon-szigetek

A szintén Ausztrália közelségében található Salamon-szigetekre is hasonló sors vár.

A 990 apró szigetből álló ország szigeteiből már hatot teljesen elnyelt az óceán,

mindennek ellenére népessége folyamatosan nő: jelenleg nagyjából 725 ezer ember élhet területén. A Salamon-szigetek meglétét olyannyira veszélyezteti a globális felmelegedés, hogy a becslések szerint az ország akár az elkövetkező pár évtizedben a víz alá süllyedhet.

Kapcsolódóan: Óránként 30 millió tonna jég olvad el Grönlandon

Fotó: Shutterstock

Maldív-szigetek

A turistaparadicsomnak számító Maldív-szigetek is egyike lehet azoknak az országoknak, melyeket még ebben a században elnyelhet az óceán.

Az Indiától délre húzódó ország 298 négyzetkilométeren terül el, és legmagasabb pontjai is mindössze 2,3 méter.

A Maldív-szigetek egyébként a világ legalacsonyabban fekvő térségének számít, ahol az átlagos tengerszint feletti magasság csupán 1,5 méter. Nagyon valósíznű, hogy az 1200 szigetből hamarosan több is elkezd az óceánba merülni, ami ennélfogva az ország turizmusára, így a gazdaságra is hatással lesz – veszélyeztetve ezzel a több mint félmillió lakos életét.

A globális felmelegedés az utazásra is hatással lesz: 2040-re „kihalhat" az utazás ma ismert formája

Fotó: Mike Swigunski / Unsplash

Szamoa

A Szamoai Független Állam összesen háromezer négyzetkilométeren terül el, és két nagyobb, valamint két kisebb lakott szigetből – továbbá hét lakatlan szigetből – áll. Manapság a klímaváltozás nem kíméli ezt az apró nemzetet: a tenger hőmérsékletének emelkedése már a korallzátonyok nagy részét elpusztította vagy megkárosította a korallfehéredésnek nevezett folyamat révén. A védelmet biztosító korallok elvesztése lehetővé tette, hogy az emelkedő tenger elárassza Szamoa egyes szárazföldi területeit, ami az ország turizmusára és (mező)gazdaságára is negatívan hat.

(Forrás: World Atlas)

Fotó: Shutterstock