2024-04-18
4+1 egyedülálló természeti csoda, amit valószínűleg nem ismertél
Világunk szerencsére tele van szebbnél szebb természeti látnivalókkal: gondoljunk csak a Plitvicei-tavakra, az Avatar-filmeket inspiráló lebegő sziklaparkra, vagy a Grand Canyonra. Míg ezek a népszerű látványosságokat itthon is sokan ismerik, addig vannak olyan természeti csodák, amelyek elhelyezkedésükből fakadóan lehet, hogy a magyar utazók számára kevésbé ismertek. Mutatunk közülük ötöt!
A Kína keleti részén, az észak-koreai határhoz közel található Pandzsin településére egy igazán látványos jelenség csábítja a turistákat. A vörös part színét egyfajta hínárnak köszönheti, melynek érdekes módon erősen lúgos talajra van szüksége ahhoz, hogy életben tudjon maradni. A növény továbbá a sós tengervizet is kedveli, amit fokozatosan szív fel magába, így tavasztól egészen őszig ilyen bíboros színbe borul.
Ausztráliában is akad különlegesség: Kitiltják a turistákat a világ egyik legfurcsább természeti látványosságáról
A Fülöp-szigetek egy tagját, a Bohol-szigetet homokos tengerpartjai mellett szokatlan domborzata teszi különlegessé. A sziget közepén ugyanis bonbonokra, kakaóhegyekre emlékeztető kúpszerű képződmények magasodnak, melyek a szárazabb időszakban barna színt öltenek – ez adta a Csokoládé-hegyek elnevezést. A becslések szerint legalább ezer, de legfeljebb kétezer ilyen dombocska borítja a sziget felszínét, melyek az erózió és a korall-lerakódások révén jöttek létre.
Fotó: Shutterstock
Észak-Írország egyik legszebb természeti látványossága nagyjából 60 millió évvel ezelőtt, egy óriási vulkánkitörés hatására keletkezett. A kitöréssel felszabaduló bazalt a lehűlés következtében megszilárdult és összezsugorodott, létrehozva a ma látható „óriási lábnyomokat”. Az UNESCO világörökségként számontartott helyszínen a becslések szerint körülbelül 37 ezer bazaltoszlop húzódik, melyek olyan szabályosak, hogy a helyi legenda úgy tartja; csak az óriások hozhatták létre.
És fordított vízesésekről hallottál már? 5 fordított vízesés a Földön, ami próbára teszi a realitásérzékünket
Patagónia egyik legérdekesebb látványossága, a föld, a víz és a szél erejének következtében kialakult Márványkatedrális egy összefüggő barlangrendszer, mely a becslések szerint nagyjából 50 milliárd tonnányi, 94 százalékos kalcium-karbonátból áll.
Bár gyakran egyetlen barlangként hivatkoznak rá, a valóságban a katedrális három különböző részből – a Katedrálisból, a Kápolnából és a Barlangból – áll. Impozáns nevét egy vizuális jelenség miatt kapta, ugyanis a rendszernek otthont adó General Carrera-tó türkizkék vize tükröződik a sziklákon, ezzel olyan hatást keltve, mintha azok márványból lennének.
A nevadai sivatag közepén találkozhatunk egy igazán színes látványossággal, a Fly-gejzír néven futó képződménnyel. Bár kívülről akár természetesnek is hathat, a gejzírt nem teljesen a természet alkotta.
A vörös, a barna, a zöld és a narancssárga színeiben pompázó szikla 1964-ben alakult ki, amikor is egy helyi vállalat megpróbált kutat fúrni a területén. A kútból végül forró víz tört ki, aminek hatására ásványi lerakódások képződtek rajta – de ezek a természetes folyamatok alakították ki a körülötte létesült medencéket is. A szivárványos színeit is ezek az ásványok, illetve a sziklákon élő algák okozzák.