A Fehér Lótusz vízipisztolyos jelenete: ezért locsolják egymást napokig a thaiföldiek A Fehér Lótusz vízipisztolyos jelenete: ezért locsolják egymást napokig a thaiföldiek
Bangkok, Thaiföld, a Songkran ünnepe
Fotó: Shutterstock

2025-04-15

A Fehér Lótusz vízipisztolyos jelenete: ezért locsolják egymást napokig a thaiföldiek

Nemrég ért véget A Fehér Lótusz, az HBO sikersorozatának legújabb évada. A Thaiföldön játszódó harmadik évad során néhány jelenet erejéig helyet kapott egy ősi fesztivál, a Songkran is. De mióta számít ünnepnek a féktelen vízipisztolyozás, és pontosan mi a lényege?

A Fehér Lótusz legújabb évadában a nézők bepillantást nyerhettek Thaiföld egyik ősi fesztiváljába, amikor a bulizni vágyó szereplők (akiket Michelle Monaghan, Leslie Bibb és Carrie Coon alakítanak) gyanútlanul belecsöppennek egy óriási vízipisztolyos csatába. A triót pillanatokon belül vidám helyiek kezdik locsolni, majd üldözni az utcákon, mire zavartan – és csuromvizesen – egy kisboltban kerestek menedéket. A sorozat ábrázolása ellenére azonban ezek a csaták általában barátságos és szórakoztató részei az ünnepségnek, melyen a helyiek és a turisták egyaránt részt vesznek.

A fesztivál leghíresebb része a hatalmas vízicsata. Minden korosztály vízipisztolyokkal és vödrökkel felfegyverkezve vonul az utcára

magyarázta Worapa Angkhasirisap, a Thaiföldi Turisztikai Hatóság igazgatója a BBC-nek.

Image
Bangkok, Thaiföld, a Songkran ünnepe
Fotó: Shutterstock
Mindez egyébként éppen aktuális, hiszen a Songkran minden évben április 13-15. között kerül megrendezésre, a látszat ellenére pedig rendkívül mély gyökerekkel rendelkezik. A thai újévhez és az éves rizsbetakarítási szezon végéhez kapcsolódóan ez az éves ünnep a megtisztulásról, az idősek tiszteletéről és a lelki megújulásról szól.

A neve szanszkritul „belépést” vagy „előrehaladást” jelent, és pontosan akkor tartják, amikor a Nap a Kos csillagképbe – a zodiákus első jegyébe – lép. Egyes tudósok úgy vélik, hogy az ünnepség egy ősi hindu fesztiválra, a Makar Sankrantira vezethető vissza, amelyet a Thaiföldet a 11. században uraló Khmer Birodalom vett át. Ma a Songkran eslősorban az újrakezdésről szól, a víz pedig a megtisztulást szimbolizálja. Ilyenkor gyakran öntenek illatos vizet a Buddha-képek tetejére, hogy ezzel jelképezzék a megújulást.

A helyiek általában megmossák az idősebbek kezét, és áldásukat kérik, vizet fröcskölnek a családtagokra és barátokra, és felajánlásokat tesznek a templomoknak is. Annak ellenére, hogy az ünnep eredetileg három napig tart, egyes közösségek - mint például a népszerű tengerparti üdülőváros, Pattaya - akár 10 napra is meghosszabbítják azt.

Mivel az ország legmelegebb időszakának április számít, a fesztivál során jellemzően hűsítő ételek kerülnek az ünnepi asztalra – mint például a mangó (aminek szintén ekkor van a szezonja) és a ragacsos rizses desszertek is. Egy másik szezonális kedvenc a khao chae, azaz a jázminillatú jeges vízben áztatott rizsből készült frissítő főétel, amelyet különböző sós köretekkel tálalnak.

Image
Bangkok, Thaiföld, a Songkran ünnepe
Fotó: Shutterstock
Milyen szabályokat kell betartaniuk a turistáknak?

Érdekesség, hogy az ünnep idején ide érkező látogatókat a helyiek szívesen fogadják, sőt szeretik, ha azok érdeklődnek, így gyakran elmagyarázzák nekik a kulturális hagyományait is.

A helyiek örömmel válaszolnak a látogatók bármilyen kérdésére a fesztivállal kapcsolatban, ami egyébként nagyon befogadó: a vízipisztolyos programon bárki részt vehet. Persze mint minden vallási ünnep esetén itt is fontos, hogy az ide érkezők tiszteletben tartsák a kulturális határokat

– fejtette ki Jurairat Mongkolwongsiri, a bangkoki Centara Hotels & Resorts értékesítési alelnöke. A turistáknak például kerülniük kell, hogy szerzetesekre vagy idősekre vizet öntsenek, ahogy az is tiszteletlenségnek számít, ha közvetlenül mások arcába spriccelik a vizet.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!