2024-04-29
A középkori toszkán művészfalu, amiről még az olaszok se hallottak
Hasonlóan Magyarországhoz, Olaszországban is igyekeznek reflektorfénybe helyezni a kisebb vidéki településeket. Az egyik állami csatorna ezért meghirdette az Il Borgo dei Borghi („A Faluk Faluja”) nevű versenyt, melyben olyan olasz helyszíneket sorakoztattak fel, amelyekről a legtöbb olasz sem hallott még. Az idei győztes pedig a középkori és a modern stílust ötvöző Peccoli ötezer fős települése lett.
Legyen szó az egyeurós projektekről vagy az úgynevezett relocation programokról, arról már sokat hallhattunk, hogy Olaszország különböző turisztikai kampányokkal igyekszik orvosolni a gyérebben lakott, olykor elnéptelenedő régiókban, településeken felmerülő problémákat.
A Rai nevű állami tévécsatorna egy harmadik módon igyekszik népszerűsíteni a kisebb olasz településeket: a Borgo dei Borgi versenyben már 11 éve hívják fel a figyelmet pár vidéki helyszínre. Ennek során egyébként mind a 20 olasz régióból kiválasztanak egy jelöltet, majd a nézők szavazhatnak kedvenceikre, a döntősöket pedig végül egy háromtagú zsűri és a szavazatok alapján választják meg.
Az idei nyertes a Toszkána közepén, Pisától délre elhelyezkedő Peccioli középkori települése lett.
A toszkán domb tetején húzódó, szőlősökkel és olajfaligetekkel körülvett, nagyjából ötezer fős falu kinézete megmaradt a középkorban: az utazók régi téglaépületeik, szűk utcák és kusza sikátorok között sétálgathatnak a 12. században épült San Verano-harangtorony alatt elterülő településen.
Ha már olasz faluk: Tengerparti olasz falvak, amiket még a főszezon előtt érdemes meglátogatni
Ugyan Peccioli múltja a középkorban gyökerezik, jelenét nagyban meghatározza a modern művészet.
A falu egyik leglátványosabb helyszíne, a Palazzo Senza Tempo („időtlen palota”) tökéletes példája a múlt és a jelen közti egyensúlynak. Míg a 14. században épült palota olyan történelmi részletekkel büszkélkedhet, mint a gyönyörű középkori udvar, illetve a kőlépcsők, addig a 2019-es felújítás során több modern elem is beépült. Ilyen például a tetőablak, a padlótól a mennyezetig érő ablakok, vagy a panorámaterasz.
„Ez a hely Peccioli kulturális központja: nemcsak a múltat, hanem a jelent és a jövőt is jelképezi”
– mondta a versenyre készített videóban egy helyi lakos.
Érdekesség, hogy a falu élénk művészeti életéhez a szemétnek van köze. Az 1990-es években, a hulladékgazdálkodási szabályok megváltozására válaszul Peccioli vezetői azt javasolták, hogy fejlett hulladékgazdálkodási rendszerük használatát nyissák meg a régió más városai előtt is.
Az ebből befolyt bevételt aztán visszaforgatták a közösségbe; például művészeti installációkat és fenntartható technológiai kezdeményezéseket támogattak belőle.
Róma közelében is van egy művészfalu: A sziklacsúcsra épített olasz művészfalu, ami Rómától alig 50 kilométerre rejtőzik
A festői utcácskákat járva ezekkel ma is találkozhatunk: a legkedveltebb alkotások közé tartoznak a Peccioli óriásai, azaz Miroslaw Balka lengyel művész hatalmas emberi szobrai, amelyek mintha a körülöttük lévő tájból emelkednének ki.
Szintén népszerűnek mondható Patrick Tuttofuoco olasz művész Végtelen naplemente című panorámahídja, de a 2023-ban megnyílt művészeti galériában (MACCA) több mint hatszáz kortárs alkotással is találkozhatunk.
A további látnivalók közé tartozik a Fonte Mazzola amfiteátrum, a Museum of Sacred Art, Palazzo Pretorio múzeum és az archeológiai múzeum is.
A művészetek mellett egy másik területre is nagy figyelmet fordít a település, mégpedig a fenntarthatóságra.
„Peccoli tele van olyan infrastrukturális megoldásokkal, amelyeket sehol máshol nem lehet látni”
– olvashatók Alessandro Melisnek, a New York Institute of Technology építészettel és designnal foglalkozó professzorának szavai a BBC írásában.
Vannak még kisebb toszkán helyek: 3 gyönyörű elfeledett város Toszkánában, ha elkerülnéd a hatalmas tömeget
„A faluközpontban például a település ingyenes autómegosztást biztosít mindenki számára.
Emellett két robot járja a Peccoli utcáit: egyikőjük a hulladékot gyűjti, a másik elvégzi a bevásárlást az idősek és fogyatékkal élők számára. Teljesen olyan, mint egy sci-fi”
– tette hozzá a Melis, aki egyébként kurátorként tartott egy kiállítást is Peccoliról.
Mindemellett a falu polgármestere azt reméli, hogy a következő néhány évben a helyi szén-dioxid-kibocsátás mértéke eléri a 0 százalékot. Jelenleg egy kutatócsoport például azt vizsgálja, hogy vajon biztonságosan fel lehetne-e használni a keletkezett szemetet az építkezések során.