Közel 200 éve nem tudják eldönteni, kihez tartozik a Földközi-tenger rejtélyes vulkánja Közel 200 éve nem tudják eldönteni, kihez tartozik a Földközi-tenger rejtélyes vulkánja
Fotó: Fotó: Nicola Micheletti / Getty Images

2023-11-21

  • Drive
  • Úti cél
  • Közel 200 éve nem tudják eldönteni, kihez tartozik a Földközi-tenger rejtélyes vulkánja

Közel 200 éve nem tudják eldönteni, kihez tartozik a Földközi-tenger rejtélyes vulkánja

Közel kétszáz éve, egészen pontosan 1831-ben bukkant fel egy vulkán Tunézia és Szicília partjai között, aminek hovatartozásáról máig nem teljesen sikerült megállapodni. A ma Ferdinandea-szigetként ismert területre többen is igényt tartottak, de egy váratlan fordulat nem sokkal a felfedezését követően keresztülhúzta mindenki számítását.

A ma Ferdinandea-szigetként ismert térségre először a britek tették rá a kezüket, akik nemrég bővítették gyarmati területeiket Málta szigetével. Ennélfogva a britek rögtön el is nevezték; ekkor egy lord után a Graham-pad nevet adták a négy négyzetkilométer területű szigetnek. A történet viszont nem ilyen egyszerű.

Felháborodva a britek önkényességén az egykori Két Szicília Királysága fogta magát, és nemes egyszerűséggel lecserélte a brit zászlót, majd a szigetet II. Ferdinánd tiszteletére átkeresztelte Ferdninandeára.

A síközpontok viszont örülnek a természet erejének: Úgy beindult a hóesés, hogy több síközpont már most kinyitott

A sziget élete viszont nem volt ilyen egyszerű, ugyanis ezt követően nemcsak a franciák, de a spanyolok is meglátogatták. Vagyis meglátogatták volna, ha szigetet időközben – 1832 januárjában – nem nyeli el a tenger.

Fotó: Franz Marc Frei / Getty Images

A titokzatos vulkán egyébként azóta is a tenger felszíne alatt bujkál a nemzetek elől, tulajdonjoga pedig azóta sem tisztázódott.

Japánban viszont nemrég bukkant fel egy új sziget: Egy új sziget nőtt ki Japán partjainál

Az Express cikkéből kiderül, hogy a birtoklási vita egészen a 20. századig kitartott, hiszen végül az Egyesült Államok is beszállt a vitába: az elsüllyedt vulkánt ugyanis 1987-ben egy amerikai katonai repülő tévesen líbiai tengeralattjárónak hitte, ez pedig majdnem a sziget felrobbantásához vezetett.

A vulkánokat a tenger, a vécéket a szél viszi el: Elfújta a szél Európa legmagasabban álló vécéjét

Fotó: Paolo Negri / Getty Images

Ezt követően a sziget élete egy kicsit nyugodtabb vizekre evezett, mígnem a londoni Természettudományi Múzeum rájött, hogy a vulkán valójában egy sokkal nagyobb víz alatti vulkánrendszer részét képezi.

Annak ellenére, hogy hovatartozása még jelenleg is vitatott, a szakértők nem tartják valószínűleg, hogy a tűzhányó valaha is kimerészkedik a víz felszíne fölé.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!