Wales sziklás félszigete, ahova könnyen beszorulhatunk a dagály miatt Wales sziklás félszigete, ahova könnyen beszorulhatunk a dagály miatt
Worm's Head, Egyesült Királyság
Fotó: Shutterstock

2024-07-24

Wales sziklás félszigete, ahova könnyen beszorulhatunk a dagály miatt

Wales déli részén, Swansea városától nyugatra találhatunk rá a Worm’s Head nevet viselő félszigetre, amit meglehetősen bonyolult megközelíteni, hiszen nemcsak a sziklák formája, de a dagály is megnehezíti a közlekedést. A félszigetre apály idején hegyes sziklákon átlépdelve tudunk eljutni, dagály idején viszont a víz teljesen elmossa ezt az átjárót, így látogatóként ügyelnünk kell arra, hogy időben visszaérjünk a szárazföldre.

Ha a nyári forró hőmérsékletet nem nekünk találták ki, és egy kalandos – ámde annál látványosabb – utazásra adnánk a fejünket, akkor megéri felkeresnünk a Wales déli partjainál fekvő Worm’s Headet. A meredek, sötét sziklaképződményekből álló félsziget neve egy régi angol szóra (wyrm) vezethető vissza, mely annyit jelent, mint tengeri kígyó. Ez minden bizonnyal a félsziget alakja miatt ragadt rá, ugyanis a három szakaszból álló földrész teljesen úgy néz ki, mintha egy kígyó közlekedne a partok mentén: a szárazföldhöz legközelebbi rész a „belső fej”, amit a beszakadt barlangból létrejött „középső fej” követ, míg a legtávolabbi pontja a „külső fej”.

Image
Worm's Head, Wales, Egyesült Királyság
Fotó: Shutterstock
A félsziget további érdekessége, hogy kizárólag egy 2,5 órás gyaloglással tudjuk elérni, amit nagyban megnehezít, hogy egyes részeit időnként teljesen befedi a tenger.

Ugyan a fotósok számára remek lehetőségeket rejt magában a Worm’s Head, a látogatás időpontját érdemes megfontolni. A hivatalos információk szerint ugyanis minden évben egy marék embert kell kimenteni területéről, mivel az utazók rendre nem számolnak a dagállyal, ami teljesen elzárja az a vékony sziklautat, amin keresztül el lehet jutni területére. Mi több, a kirándulás sajnos már több olyan utazó számára is halállal végződött, aki dagály idején megpróbált átúszni a közeli szárazföldre, mivel az itt egybeérő áramlatok rendkívül erősek, a túlélési esélyeket pedig partok mentén magasodó sziklák sem növelik.

Image
Worm's Head, Wales, Egyesült Királyság
Fotó: Shutterstock

A Worm’s Head csapdájába még egy híres angol költő, Dylan Thomas is belesétált, akinek a megemelkedő vízszint miatt egy egész éjszakát el kellett töltenie a zord területen. A költő szerelmének (Pamela Hansford) írt levelében úgy írta le a „Bristoli-csatornába induló tengeri kígyót formázó szigetet”, mint „a depresszió előhegye”.

Éppen ezért azt javasolják, hogy a kaland megkezdése előtt mindenképpen informáljuk a partiőrséget, mivel ők tudnak tájékoztatni minket az út biztonságosságáról, illetve a legrosszabb esetben ők tudnak a mentésben is segíteni. 

Image
Rhossili Bay Beach, Wales, Egyesült Királyság
Fotó: Shutterstock

Mindenesetre az biztos, hogy aki eljut ide, annak életre szóló élményben lesz része. Ugyan ez az út is egy kiadós kirándulásnak számít, ha már erre járunk, érdemes felkeresni a környező Rhossili települése mellett húzódó tengerpartot is, ami tökéletes a strandolásra. A homokos partszakaszt igazán festői, zöld dombokban és napraforgómezőkben gazdag táj határolja, melyen gyakran láthatunk legelésző lovakat is. A közeli sziklákon ráadásul előszeretettel fészkelnek különböző madarak is, így a természetkedvelők számára is jó választás lehet a környék.

A Hebridák strandjait is megéri egyszer felkeresni: Skócia kiesett, kezdődhet a vakáció: a vadregényes Hebridák

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!