Skócia kiesett, kezdődhet a vakáció: a vadregényes Hebridák Skócia kiesett, kezdődhet a vakáció: a vadregényes Hebridák
Fotó: Luskentyre Beach / Shutterstock

2024-06-24

Skócia kiesett, kezdődhet a vakáció: a vadregényes Hebridák

A labdarúgó-Európa-bajnokság magyar-skót meccse után csoportellenfelünknek is megkezdődött a nyári szünet. Ugyan azt nem tudni, hogy a játékosok hol töltik majd a vakációt, ám ha egyszer mi is szívesen felkeresnénk azokat a területeket, ahol a skótok előszeretettel nyaralnak, akkor érdemes felírni a Hebridákat. 

Skócia északnyugati részén találhatunk rá a Hebridák-szigetcsoportra, melyet területileg két részre, a Belső- és a Külső-Hebridákra lehet osztani. Előbbihez 79, utóbbihoz pedig több mint száz sziget tartozik – ezeknek persze töredéke az, ami nem lakatlan. Az egyik legnagyobbnak és legnépszerűbbnek közülük a 47 Ronin című filmben is megjelenő Skye számít, de itt találhatók a homokos partokban gazdag Harris- és Lewis-szigetek is. Utóbbiak szintén a nagyobb szigetek közé tartoznak, és a Külső-Hebridák részét képezik. Lewis az északibb és nagyobb, ami a határt képező hegyvonulatok révén csatlakozik délebbi partneréhez, a kisebb Harrishoz.

Image
callanishi állókövek
Fotó: Shutterstock

A középkor alatt a szigeteket főleg vikingek lakták, akik jelentős hatást gyakoroltak a helyi kultúra és a nyelv kialakulására is. Területükön mára főleg a kelta nyelvekhez tartozó gall dominál, de természetesen az angolt is jól beszélik. A szigeteket elsősorban vadregényes tájaik és a gall kultúra miatt látogatják meg az utazók: az egyik legjelentősebb emléknek a Stonehenge-t megidéző callanishi állókövek számítanak. A 13 oszlopból álló építmény kövei több mint négyezer éve kerülhettek Lewisre, és a Stonehengehez hasonlóan itt sem tiszta, hogy milyen célt szolgálnak – feltételezhetően vallási, ceremoniális vagy csillagászati okból használták.

Lewisen még érdemes felkeresni a Stornoway központi városában található Nan Eilean Múzeumot is, ahol a Külső-Hebridák történetével és az itt élő emberek múltjával ismerkedhetünk meg. Itt vannak kiállítva továbbá a rozmáragyarból készült 12. századból származó lewisi sakkfigurák is, melyeket még 1831-ben találtak meg a sziget egyik nyugati tengerpartjánál.

Ha már tengerpartok: a szigeteken a strandolás is népszerű időtöltésnek számít, ami nem csoda, hiszen a környéken számos fehér homokos partszakasz nyúlik végig. Lewisen például meglátogathatjuk az Uig Sands homokdűnékben és madárvilágban gazdag területét, a sziklákkal és vadvirágokkal határolt Bosta Beachet, és a naplementék nézésére ideális Dalmeg Beachet is. Harrison található például a Hushinish Beach, ahol akár delfinekkel és fókákkal is találkozhatunk, de itt húzódik a homokdűnékkel határolt Traigh Seilebost hosszú partszakasza is.

Image
Sgarasta Mhór Beach
Fotó: Shutterstock
Az egyik legszebbnek mégis a türkizkék vizű Luskentyre Beach és a hangulatos Sgarasta (Scarista) Mhòr Beach mondható.
Image
Gearrannan Blackhouse Village
Fotó: Shutterstock

Persze a látnivalók nem merülnek ki a strandokban: egy kiadós túráért keressük fel a North Harris Sasrezervátumot, majd sétáljunk tovább a Clisham-hegy csúcsára. A történelemért érdemes ellátogatni a Gearrannan Blackhouse Village területére, ahol egy hagyományos házikókból álló falu fog minket várni. A szigeteket a legtöbb utazó gyalogtúrák vagy kerékpáros kirándulások keretében fedezi fel, de Tarbert kikötőjéből több hajós utazás is indul – ezeken például megismerkedhetünk a térség állatvilágával. Tarberten egyébként egy marék helyi kézműves portékákat kínáló bolt is helyet kapott, de itt működik egy gin- és whiskyfőzde is, a Harris Distillery.

(Forrás: Visit Scotland)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!