Budapest a föld alatt: titkos helyszínek, amikről nem is tudtad, hogy léteznek Budapest a föld alatt: titkos helyszínek, amikről nem is tudtad, hogy léteznek
Kőbányai víztároló
Fotó: Christo / Creative Commons, Wikimedia

2024-12-01

  • Drive
  • Belföld
  • Budapest a föld alatt: titkos helyszínek, amikről nem is tudtad, hogy léteznek

Budapest a föld alatt: titkos helyszínek, amikről nem is tudtad, hogy léteznek

Budapest föld alatti világáról viszonylag kevesen hallottak, pedig fővárosunk rejtett alagútjai, barlangjai és titkos létesítményei számos történelmi érdekességet rejtenek. Mutatunk párat! 

1. Kőbányai víztároló

A város déli részén található Kőbányát nemcsak a Dreher Sörgyár miatt érdemes felkeresni, hanem a Fővárosi Vízművek legrégebbi, még mindig működő létesítménye, a kőbányai víztároló miatt is. A tározót még 1868 és 1871 között építették fel, területe pedig kívülről leginkább egy parkhoz hasonlít. A föld alatt azonban egy titkos világot fedezhetünk fel azon a pár napon, amikor a helyszínt megnyitják a látogatók előtt. Leérve hatalmas, katedrálisokat megidéző terekkel találkozhatunk, amelyekben az év legtöbb részében magasan áll a víz. A színes téglák miatt úgy érezhetjük magunkat, mintha egy videojátékban lennénk.

2. Várbarlang – MNB trezorok

Budapest első kerületének mélyén, a várközeli Úri utca 72. alatt is találhatunk egy érdekességet. Itt bújik meg ugyanis a Várbarlanghoz tartozó Magyar Nemzeti Bank egykori titkos, ötszintes óvóhelye, ahol két trezorterem is helyet kapott. Az egyikben arany, míg a másik a Szent Korona tárolására készült, de a szobákban készpénznek és értékpapíroknak is szorítottak helyet. A második világháború alatt például itt őrizték a magyar aranykészlet java részét, és ebben az időszakban legalább 600 ember tevékenykedett területén. Mára jócskán lerobbant, és bár vannak tervek a felújításra, azt nem tudni, hogy megvalósul-e.

A Budai vár föld alatti látványosságait vezetett túrák keretében tudjuk felfedezni.

3. F4 Rákosi-bunker

Az F4 objektum, vagy hétköznapi nevén csak Rákosi-bunker közel 40 méter mélyen helyezkedik el a Kossuth tér és a Szabadság tér között. Az óvóhely felépítését még Rákosi Mátyás rendelte el, 1981-től pedig a BKV-hoz tartozik. Ezért nem meglepő, hogy az F4 kapcsolódik a budapesti metróhálózat kiépítéséhez. A 3500-3800 négyzetméteres terület 2200 ember befogadására képes.

+1 Alagút a Duna alatt

Hasonlóan a kőbányai víztárolóhoz, a Duna alatt futó alagútba is évente egyszer-kétszer le tudunk jutni – ugyan ez egy kicsit távolabb helyezkedik el Budapesttől. A lehetőséggel a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. jóvoltából élhetünk, a túra során pedig a Visegrádot és Nagymarost összekötő, 550 méter hosszú alagúton vezetnek minket keresztül.

(Borítókép forrása: Wikimedia)

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!