Magyarországon pihent meg a világ legidősebb fekete gólyája Magyarországon pihent meg a világ legidősebb fekete gólyája
A kép csak illusztráció
Fotó: Simon Hurry, Unsplash.

2024-08-12

  • Drive
  • Belföld
  • Magyarországon pihent meg a világ legidősebb fekete gólyája

Magyarországon pihent meg a világ legidősebb fekete gólyája

Nehéz elhinni, de a világ legidősebbnek tartott fekete gólyája idén már 21. életévében jár. A szakembereknek eddig nincsen tudomása olyan gólyáról, amelyiknek kora meghaladta volna ezt a tekintélyes számot, most pedig sikerült is lencsevégre kapni a kissé megviselt állatot.

A Hortobágyi Nemzeti Park két munkatársának, Hajdú Tamás természetvédőnek és Nagy Gábor természetvédelmi őrnek sikerült kiszúrnia a még 2003-ban felgyűrűzött fekete gólyát. Ekkor még csak fióka volt a mára matuzsálemi kort megélő madár, azóta pedig számtalanszor szolgáltatott értékes adatokat a szakembereknek. Eddig tizenegyszer sikerült leolvasniuk a gólyához tartozó 5082-es számot: mint írják, volt, hogy az egyelőre névtelen madár egészen Izraelig utazott.

Persze, arra senki sem gondolhatott, hogy ilyen sokáig ki kell bírnia a jelölésnek. Madarunk lábán már igen viseltes a gyűrű, hiányzik is belőle egy darab, de reméljük, élete végéig kitart és jövőre is leolvashatjuk. Bízunk benne, hogy viselője visszatér és így megtehetjük majd

– olvasható a nemzeti park közleményében

Az pedig, hogy ennyi ideje visszajár Magyarországra – pontosan a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzetbe –, az a gyakorlati természetvédelem sikere is, hiszen itt a fészkelő- és táplálkozóhelyek védelme eredményeképpen ideális életfeltételek várják. Hangsúlyozzák, hogy pontosan ilyen dolgok miatt kiemelten fontos élő- és költőhelyének védelme.

A madár életkora már csak azért is csodálatos, mivel évről évre rengeteg nehézséggel kellett szembenéznie. 5082-esnek viszont sikerült túlélnie a viharokat, az aszályt, a vonulás megpróbáltatásait, de még az afrikai „nyaralásokat” is, ahol sajnálatos módon könnyen a vadászok áldozata lehetett volna.

Persze kissé viharvert, kopott tollazatából, hiányzó lábujjaiból és törött gyűrűjéből jól látszik, hogy mennyi év van mögötte, de fantasztikus, hogy azóta is visszajár megszokott helyére.

Ha pedig jövőre is visszatér a madár, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága úgy döntött, hogy tavasszal egy szavazást is ki fog írni azért, hogy nevet találjanak neki. A fekete gólya egyébként fokozottan védett fajnak számít, természetvédelmi értéke 500 ezer forint.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!