Medvék a Bükkben – népszerű turistaútvonalon barangolnak Medvék a Bükkben – népszerű turistaútvonalon barangolnak
A kép csak illusztráció.
Fotó: Alexandru-Bogdan Ghita, Unsplash.

2024-11-11

  • Drive
  • Belföld
  • Medvék a Bükkben – népszerű turistaútvonalon barangolnak

Medvék a Bükkben – népszerű turistaútvonalon barangolnak

Egyre több az arra utaló jel, hogy medvepopuláció van jelen a Bükki Nemzeti Park területén.

Medvenyomokat észlelt egy túrázó Lillafüred közelében: a fotót még november 2-án, Felsőhámor és Ómassa között készítették a piros jelzésen, azóta pedig a boon.hu a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságát is megkereste az esettel kapcsolatban, akik megerősítették, hogy valóban medve járt a népszerű turistaútvonalon.

 

Már több jelzés is érkezett a megadott helyen észlelt medvenyomokkal kapcsolatban

– válaszolta a nemzeti park igazgatósága.

A WWF Magyarország vadkamerája még augusztusban rögzített egy medvét a Bükk déli részén. Mint írják, a barna medvék rendszeresen kóborolnak Szlovákia és Magyarország között, elképzelhető, hogy már ez az állat sincs hazánk területén, de korábbi példa alapján az sem elképzelhetetlen, hogy a telet is itt tölti. A téli álom előtt, ameddig még találnak táplálékot, elképzelhető barna medve észlelése az Északi-Középhegység területén. 

A boon.hu azóta egy másik kamerafelvételt is kapott egy olvasójától, aki beszámolt arról, hogy napok óta Bükkszentkereszt és Répáshuta környékén barangol két medve:

„Bükkszentkereszt és Répáshuta között több napja ezen a területen tartózkodik két medve. A képen látható medve hatalmas, nagyjából 350 kiló. A másik medve kisebb"

– mondta a lapnak, hozzátette: a kamerafelvétel szeptemberben készült a Dorongósi rét közelében.

A nemzeti park tájékoztatása szerint a Kárpátokban élő barna medvék jellemzően november-december hónapban kezdik meg téli álmukat, így vélhetően hamarosan már nem találkozhatnak medvével, vagy nyomaival a kirándulók, de érdemes fokozottan ügyelni egy-egy túra során. 

Image
A kép csak illusztráció.
Fotó: Janko Ferlič, Unsplash.
Egyre több a medve Magyarországon

A hazai erdőkben kialakuló vágásterek növényzete, és a még idősebb erdők makktermése bőséges táplálékforrást kínál a mindenevő medvéknek. A faj megjelenéséhez emellett hozzájárul az is, hogy jelentősen megcsappant vaddisznóállomány nem fogyasztja el a rendelkezésre álló táplálékmennyiséget, amely a medve számára vonzó, terített asztalt kínál. 

A Bükköt már évek óta egyre több medve járja: a bőséges élelem mellett a Kárpátok barnamedve állományának növekedése miatt az elmúlt években egyre többször láthatnak a kirándulók medvékre utaló nyomokat. A tavalyi év során több medveészlelés is történt a Bükki és az Aggteleki Nemzeti Park területein, például Aggtelek, Szilvásvárad és Bükkalja környékén is véltek medvét látni, de a nemzeti park kameracsapdái is rögzítettek egy-egy egyedet. Az egyik ráadásul már többször is telelhetett Magyarországon, akihez tavaly már Gallér is csatlakozhatott. 

Mit csináljunk, ha medvét látunk?

Ugyan az állatok általában elszaladnak, ha embert észlelnek, mégis érdemes a lehető legfelkészültebbnek lennünk arra az esetre, ha medvék által lakott erdőkben túrázunk. Mi is összegyűjtöttünk pár hasznos információt arra az esetre, ha véletlenül egy medvével futnánk össze a kirándulás során.

Kövessétek a közösségi csatornáinkat is, így nem maradtok le folyamatosan frissülő tartalmainkról: Drive Magazine néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!